Časopis sruby&roubenky 1/2017
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevostavby ve Švýcarsku: <small>Zrekonstruovaná modřínová stodola "před a po"</small>

Dřevostavby ve Švýcarsku: Zrekonstruovaná modřínová stodola "před a po"

Michal Babor | Pondělí, 28. srpen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

V dobách, kdy se na alpských loukách intenzivně choval dobytek a součástí každého švýcarského horského hospodářství byly stáje plné krav a koní, patřívaly ke každé usedlosti více či méně vzdálené stodoly, kam se ukládalo seno na zimu. S nástupem zemědělské mechanizace jejich význam pominul, prakticky obratem se ale staly žádaným realitním artiklem. Rekonstruované stodoly jsou vyhledávanými objekty nejen pro bydlení, ale i pro turistiku. Tak jako v případě této stavby v údolí Bagnes ve švýcarském Wallisu.

Jakkoli znělo zadání pro rekonstrukci prostě, pro architekty ze studia Alp'Architecture Sàrl představovalo velký oříšek: základní tvar a rustikální charakter si měla stodola ponechat, zároveň ale majitelé požadovali zvětšení vnitřního prostoru a nové dispoziční řešení. Aby se mohla stát chátrající, dlouhodobě neudržovaná stavba stát obyvatelnou budovou, muselo být její měřítko podstatně zvětšeno. Jak to ale udělat, aby zároveň zůstalo zachováno její tvarosloví?

01 rekonstrukce modřínové stodoly03 původní podoba stodolyRekonstrukce dřevěné stodoly a počet možných řešení: 1

Spásná myšlenka umístit servisní prostory do podzemí se nakonec ukázala jediným možným řešením. Garáž, koupelna, technická místnost a šatna jsou ukryty v železobetonovém skeletu a jsou částečně zapuštěny do svahu, takže neznalý pozorovatel je vůbec nemá šanci odhalit. Zbylé prostory v suterénu – ložnice a dětský pokoj – už mají plášť z původních modřínových trámů. Všechny dřevěné části totiž byly na začátku stavebních prací demontovány a očíslovány, aby mohly být po vybudování suterénu a celkové sanaci dřevěných částí uloženy zpět.

04 finální podoba schodiště interiér dřevostavby06 interiér zrekonstruované dřevostavby
Detaily pro vzdušný dojem dělají své

Původní jednoplášťová roubená konstrukce by však v drsném alpském prostředí pro obytné účely neobstála, proto byla její skladba doplněna o další vrstvy.

10 obývák dřevostavby

Interiér překvapí dostatkem prostoru, protože mobiliář je vesměs vestavěný a architekti navrhli dispozice do nejmenšího detailu, aby interiéry působili vzdušným dojmem.

08 jídelna ve stodole rekonstrukce dřevostavby


Velký důraz kladli architekti na kvalitní materiály a minimální spotřebu energií.

09 moderní kuchyně v zrekonstruované stodole

Součástí stavby jsou proto fotovoltaické a solární panely a nucené větrání s rekuperací tepla. Podařilo se jim tak získat certifikát Minergie P, který ve Švýcarsku označuje energeticky plusové budovy.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop