Lucie Němcová | Pátek, 31. srpen 2018 |
Netradiční prostorový zážitek čeká návštěvníky renesanční zahrady paláce Rosenborg v Kodani. Díky mezinárodní designové soutěži zde vznikl elegantní objekt připomínající pohybující se stuhu. Právě kontrast lehké dřevěné struktury s exaktní geometrií a klasickými prvky zahrady vytváří neopakovatelnou sérii efektů.
Zahrada paláce Rosenborg je jedním z nejstarších příkladů zahradního designu v Dánsku. Využívá Euklidovskou geometrii a pomocí přesných těles – linie, čtverce, trojúhelníka a kuželu se snaží vytvořit pořádek a klid uprostřed chaosu. Renesanční zahrada byla v průběhu času doplněna o barokní prvky, jako je bludiště nebo diagonální cesty. Po těchto úpravách však zahrada zůstala téměř změněna.
Zadání soutěže
Zadáním soutěže vyhlášené Akademickým sdružením architektů v Kodani bylo vytvořit veřejně přístupný pavilon pro uživatele všech kategorií, který by přinášel inovativní prostorové vyjádření a zároveň byl snadno odstranitelný.
Vítěz - dřevěný plot
Úkolu se zhostil vítězný tým architektonického ateliéru Fabrik, který pro svůj koncept zvolil elementární prvek zahradní architektury – plot. Výsledný objekt nese název Trylletromler, což je dánský výraz pro stroj z 19. století vytvářející dojem pohybu v rámci statického obrazu.
Nový prvek v zahradě vytváří transparentní bludiště a díky své konstrukci při pohybu pomocí takzvaného moaré vytváří iluzi pohybu. Otvory v plotu vytvářejí cesty skrz pavilon – většina z nich se podobá zvednutému závěsu a celá konstrukce tak působí velmi lehce. Otvory záměrně nejsou na zřejmých trasách a výhledech a návštěvníci jsou nuceni najít cestu skrze sérii kruhovitých tvarů pavilonu.
Půdorys je navržen za použití kompozice deseti dokonalých kruhů. Konstrukční plán reaguje na dané okolnosti, jako je výjezd z růžové zahrady, socha u vody, výhled na hrad, stávající stromořadí a osamocené stromy v zahradě.
Plastika je 308 metrů dlouhá a dva metry vysoká. Je vytvořena z 2967 kusů smrkového dřeva – 38 milimetrů tlustých a 68 milimetrů širokých latí. Protože použité smrkové dřevo není ošetřeno, lze jej po dekonstrukci pavilonu znovu použít nebo recyklovat.
Plot vytváří velmi atraktivní efekty. Uživatelé mohou prozkoumávat mnoho zákoutí a prostorových možností, které díky vinuté struktuře pavilonu vznikají. Děti okamžitě rozpoznávají herní potenciál této stavby, ale i dospělí jej využívají na maximum – ať jsou to zamilované páry, cyklisté, běžci nebo lidé se psy. Každý si najde svoje místo. Pavilon tak nejen odděluje, ale také spojuje a sjednocuje.
Připravila Lucie Němcová
Foto Walter Herfst
Vaše komentáře (0)Líbí se vám netradiční dřevostavby či využití dřeva v architektuře a designu? Podívejte se na další zajímavé realizace ze světa dřevostaveb.
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…