Dřevěný plot Trylletromler - pohybující se stuha mnoha efektů

Dřevěný plot Trylletromler - pohybující se stuha mnoha efektů

Lucie Němcová | Pátek, 31. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Netradiční prostorový zážitek čeká návštěvníky renesanční zahrady paláce Rosenborg v Kodani. Díky mezinárodní designové soutěži zde vznikl elegantní objekt připomínající pohybující se stuhu. Právě kontrast lehké dřevěné struktury s exaktní geometrií a klasickými prvky zahrady vytváří neopakovatelnou sérii efektů.

Zahrada paláce Rosenborg je jedním z nejstarších příkladů zahradního designu v Dánsku. Využívá Euklidovskou geometrii a pomocí přesných těles – linie, čtverce, trojúhelníka a kuželu se snaží vytvořit pořádek a klid uprostřed chaosu. Renesanční zahrada byla v průběhu času doplněna o barokní prvky, jako je bludiště nebo diagonální cesty. Po těchto úpravách však zahrada zůstala téměř změněna.

dreveny-plot-barokni-zahrada-palac-rosenborg-kodan

Zadání soutěže

Zadáním soutěže vyhlášené Akademickým sdružením architektů v Kodani bylo vytvořit veřejně přístupný pavilon pro uživatele všech kategorií, který by přinášel inovativní prostorové vyjádření a zároveň byl snadno odstranitelný.

Vítěz - dřevěný plot

Úkolu se zhostil vítězný tým architektonického ateliéru Fabrik, který pro svůj koncept zvolil elementární prvek zahradní architektury – plot. Výsledný objekt nese název Trylletromler, což je dánský výraz pro stroj z 19. století vytvářející dojem pohybu v rámci statického obrazu.

dreveny-plot-trylletromler-kodan-2

Nový prvek v zahradě vytváří transparentní bludiště a díky své konstrukci při pohybu pomocí takzvaného moaré vytváří iluzi pohybu. Otvory v plotu vytvářejí cesty skrz pavilon – většina z nich se podobá zvednutému závěsu a celá konstrukce tak působí velmi lehce. Otvory záměrně nejsou na zřejmých trasách a výhledech a návštěvníci jsou nuceni najít cestu skrze sérii kruhovitých tvarů pavilonu.

dreveny-plot-trylletromler-kodan-3

Půdorys je navržen za použití kompozice deseti dokonalých kruhů. Konstrukční plán reaguje na dané okolnosti, jako je výjezd z růžové zahrady, socha u vody, výhled na hrad, stávající stromořadí a osamocené stromy v zahradě.
Plastika je 308 metrů dlouhá a dva metry vysoká. Je vytvořena z 2967 kusů smrkového dřeva – 38 milimetrů tlustých a 68 milimetrů širokých latí. Protože použité smrkové dřevo není ošetřeno, lze jej po dekonstrukci pavilonu znovu použít nebo recyklovat.

dreveny-plot-trylletromler-kodan-4

Plot vytváří velmi atraktivní efekty. Uživatelé mohou prozkoumávat mnoho zákoutí a prostorových možností, které díky vinuté struktuře pavilonu vznikají. Děti okamžitě rozpoznávají herní potenciál této stavby, ale i dospělí jej využívají na maximum – ať jsou to zamilované páry, cyklisté, běžci nebo lidé se psy. Každý si najde svoje místo. Pavilon tak nejen odděluje, ale také spojuje a sjednocuje.

dreveny-plot-trylletromler-kodan-5

Připravila Lucie Němcová
Foto Walter Herfst

Líbí se vám netradiční dřevostavby či využití dřeva v architektuře a designu? Podívejte se na další zajímavé realizace ze světa dřevostaveb.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop