Lucie Němcová | Pátek, 25. leden 2019 |
Úkryt před nepřízní počasí, odpočinek na cestě nebo příhodné místo k přenocování v horách – to je útulna. Šest takových nových přístřešků najdeme od jara v Krkonošském národním parku. Tyto originální útulny jsou navrženy studenty Fakulty architektury ČVUT v Praze a prozatím stojí na prostranství před budovou fakulty v pražských Dejvicích, kde je studenti sami zrealizovali.
Z počítače do skutečné reality
Proč setrvávat pouze ve virtuální realitě, když ta skutečná v sobě skrývá nenahraditelnou zkušenost?
S tímto přístupem se parta mladých nadšených studentů architektury spolu se svými osvícenými pedagogy zhostila kreativního úkolu: navrhnout nové boudičky do Krkonoš, kde stávající přístřešky už v mnoha případech dosluhují a navíc kapacitně nestačí.
Spolupráce Fakulty architektury a správy KRNAP úspěšně pokračuje po loňských návrzích lávek, které již dnes slouží v terénu.
Spolupráce je oboustranně výhodná. Zatímco studenti získávají zásadní zkušenost pro svou profesní dráhu a KRNAP neotřelé kvalitní návrhy šité na míru aktuálním potřebám.
Zakusit celý proces vzniku stavby
29 studentů a šest pedagogů Ústavu navrhování II FA ČVUT tak absolvovalo během jednoho semestru celý proces vniku stavby od prvních idejí po kompletaci stavby vlastníma rukama. Proces, který prověřuje schopnost věci dotáhnout do konce i reálnost vlastních nápadů.
Specifické parametry přístřešků
Každá útulna má svoji partu tvůrců, jedinečný název i tvar a vzhled. Limitem byla velikost 16 metrů čtverečních zastavěné plochy a také cena – maximálně 60 tisíc za jednu útulnu. Inspirace proudila z mnoha stran. A tak jednou přístřešek připomíná vesmírný modul, jindy navazuje na tradici a využívá zkosenou střechu, na které neulpívá sníh. Zohledněny byly samozřejmě také další faktory jako samotná lokalita, náročné klimatické podmínky nebo konkrétní výhledy.
Zpříjemnění horských putování
Nové boudičky mají plnit funkci úkrytu ve špatném počasí a nabídnout možnost přespání. Nejsou ovšem zateplené. Každá pojme různý počet lidí, maximum u dvou z nich je sedm lidí.
Originální objekty najdeme na křížení pěti pěších tras a budou k vyzkoušení už letos v létě.
Vaše komentáře (0)Další zajímavé studenstské projekty na našem webu:
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…