Časopis sruby&roubenky 4/2018
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Skanzen jako životní poslání

Skanzen jako životní poslání

Dana D. Daňková | Pátek, 08. únor 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Skanzeny, jinak řečeno „expozice pod širým nebem", jsou soubory staveb lidové architektury, které současně uchovávají povědomost i o zvycích a životě předků. Spravují stávající památky v určitém regionu nebo jsou do nich přesouvány a případně v nich i rekonstruovány stavby z různých míst, pokud nemohou být zachovány v původní lokalitě. Podorlický skanzen v Krňovicích nedaleko Třebechovic pod Orebem patří do druhé uvedené skupiny.

Soustřeďuje památky jak architektonické, tak technické z Královéhradecka, podhůří Orlických hor a z Podkrkonoší. Za pozornost stojí skutečnost, že nejde o státem či krajem podporované muzeum – za jeho vznikem stojí fandové a nadšenci, kteří ho budují ve svém volném čase, skanzen nemá žádné zaměstnance.

Finančně se na projektu podílí rodinná firma Dřevozpracující družstvo Hradec Králové – ta zajišťuje především správu dřevostaveb a opravy památek, a dále nezisková organizace Český svaz ochránců přírody, základní organizace Orlice. Ta se věnuje mimo jiné záchraně starých odrůd ovocných dřevin, jež jsou také vysazeny v areálu. Finančně areál podporují i ojedinělí mecenáši. Menší část finančních prostředků byla v minulosti získána též z grantových programů Královéhradeckého kraje a dalších nadačních fondů.

V Krňovicích se pokusili obměkčit Osud a vrátit mlýn dalším generacím alespoň pro zachování paměti na fortel a práci předků...

vodni-mlyn-v-belci-historicke-foto

Mlýn býval vždy jedním z nejdůležitějších hospodářství v kraji. V případě mlýna v Bělči tomu nebylo po staletí jinak.

vodni-mlyn-v-belci-historicke-foto-destrukce-1

Nakonec ho však potkala zkáza a vypadalo to, že jeho dny byly definitivně sečteny. Na fotografii stav v roce 1987, tehdy byl ještě zachranitelný.

vodni-mlyn-v-belci-historicke-foto-destrukce-2

Tristní stav památkově chráněného mlýna před povolením transferu do skanzenu v Krňovicích v roce 2002. Trvalo celý rok, než bylo uděleno úvodní úřední povolení manipulovat se zbylým torzem. Záchraně významně napomohl i spoluzakladatel skanzenu na Veselém kopci Luděk Štěpán.

vodni-mlyn-v-belci-rekonstrukce-v-krnovicich

Rekonstrukce mlýna po přestěhování do Krňovického skanzenu.

Činy mocnější slov

Počátky budování skanzenu se datují do roku 2002 – jako první vznikala jeho vstupní část a započala také realizace staveb. Práce byly atraktivní i pro veřejnost, zájemci si mohli prohlédnout nejen již rozestavěné stavby, ale i vznikající expozice. Dnes jsou v areálu existující objekty lidové architektury, přenesené z původní lokality, kde nebylo možné je zachovat, a také stavby, které se sice nedochovaly, ale byly obnoveny například podle fotografické dokumentace. Jde především o roubené domy a hospodářské stavby, a také dnes atraktivní technické stavby – například funkční vodní mlýn, truhlárnu, kovárnu a podobně. Ve výhledu je dále výstavba pily – katru, takzvané jednušky (jejíž technologie je již uložena ve skanzenu) a nedochovaný dřevěný větrný mlýn, který stával v nedaleké obci Librantice.

skanzen-krnovice-lidova-architektura-technicke-pamatky

Skanzen oživuje a uchovává lidovou architekturu a technické památky z Královéhradecka, podhůří Orlických hor a z Podkrkonoší.

skanzen-krnovice-obdelavani-pole

Aby byl skanzen pro návštěvníky zajímavý, neukazuje pouze pasivně střípky z historie regionu, ale v čase se mění – žije. Je třeba obdělat pole, aby bylo možné sklízet. Ale bez techniky, tak, jako tenkrát...

Hostinec, škola, kostel...

Prvním objektem ve skanzenu byla zvonička, postavená v roce 2002. Historicky nejstarší je však stavení ze Všestar, které sloužilo jako škola ještě před zavedením povinné školní docházky. První písemné zmínky o něm pocházejí z roku 1750. Nyní je zde funkční chlebová pec, expozice tkalcovství a jizba s tkalcovským stavem. Stavba je tedy z historického hlediska velmi cenná, a to i přes to, že nemá památkovou ochranu.

skanzen-krnovice-funkcni-chlebova-pec

Bylo by škoda chlebovou pec návštěvníkům jen ukazovat, mnohem lepší je přivítat je čerstvým chlebem...

Mezi objekty zaniklé a obnovené patří vodní mlýn z Bělče nad Orlicí, č.p. 30. Jde o památkově chráněnou stavbu, z níž zbylo pouze torzo. Ve skanzenu byla postavena její přesná kopie, realizovaná takzvanou metodou vědecké rekonstrukce, tedy původními technologickými postupy a nástroji. Mlýn představuje funkční vodní hospodářství – vodní kolo a mlecí složení – vše s tradičními dřevěnými převody. Obilí tedy semele stejně, jako se to dělávalo před sto lety. Technickým fandům se bude líbit v miniexpozici historických automobilů, kde jsou k vidění automobily značky Tatra či traktor Lanz Bulldog z roku 1939.

skanzen-krnovice-rekostrukce-vodniho-mlynu-z-belceskanzen-krnovice-rekostrukce-vodniho-mlynu-z-belce-2

Stavební povolení na obnovu památkově chráněného roubeného vodního mlýna z Bělče nad Orlicí bylo vydáno v roce 2009, na počátku roku 2012 byl zkolaudován. Zručnost, fortel a pokora k tradicím a předkům je patrná i na výsledku práce dnešních řemeslníků.

Dnes by mohl být skanzen již běžnou vesnicí. Je zde škola i hostinec a jako návdavek mlýn, chybí jen kostel. Ale co není, může být. Zatím ho zastupuje již zmíněná zvonička.

skanzen-krnovice-tematicke-dny-a-oslavy-svatku

Jsou zde pořádány výstavy, výukové programy pro děti či takzvané tematické dny, věnované tradičním oslavám svátků či nejen zemědělským pracím, které byly kdysi běžnou součástí života obyvatel venkova.

Foto: Václav Záruba

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop