Lucie Němcová | Pátek, 19. červenec 2019 |

Dřevo na podlaze či nábytku jako pevný a stabilní materiál důvěrně známe. Německá designérka Elisa Strozyk se rozhodla prozkoumat jinou polohu jeho využití a vtisknout mu pro něj méně obvyklé vlastnosti – měkkost a flexibilitu, které jsou charakteristické pro textil.
Absolventka textilního designu Elisa Strozyk intuitivně našla zálibu v práci se dřevem a s chutí se pustila do experimentování s jeho vlastnostmi. Mezi jejími výtvory najdeme koberce, přehozy, ubrusy a v nejbližší budoucnosti zřejmě i oblečení či módní doplňky. Svá díla skládá z drobných trojúhelníkových kousků dřeva, které umisťuje na textilní podložku. Elisa po dobu mnoha měsíců experimentovala s různými druhy a formami dřeva, dnes však zůstává u dřevěné dýhy.
Plátky dřeva jsou pouze 0,6 milimetru silné a velmi pružné. Ne všechny druhy dřeva však mohou být k výrobě dřevěné tkaniny použity. Dub je například příliš křehký, proto designérka nejčastěji používá třešeň nebo javor.
Dřevo je řezáno ručně nebo laserem a všechny kousky jsou jeden po druhém lepeny na látkový podklad. Během pokládky umělkyně střídá různé barvy a odstíny. Počet použitých dílků se pohybuje v řádech tisíců.
Manipulace s touto netradiční látkou je opravdu nezvyklou zkušeností. Vizuálně převládá přísná geometrie malých trojúhelníkových plošek, která vytváří hru světel a stínů, zároveň však člověka nepřestávají šokovat dotykové vlastnosti – měkkost a poddajnost materiálu.
Textilie lze uplatnit na nejrůznějších místech – na zemi jako koberec, na závěsech, sedáku židle či jako přehoz postele. Jedním z originálních děl Elisy je i závěsné svítidlo zvané Miss Maple, které je vytvořeno z této látky a lze jej vytvarovat dle libosti. Při denním světle dominuje jemná geometrická struktura objektu a jeho trojrozměrnost, v noci vyniknou spáry mezi jednotlivými dílky, kterými proniká měkké teplé světlo.
Nechme se překvapit, kam tato mladá designérka posune hranice příště. Nyní pracuje na oblečení, které má bohužel jedinou nevýhodu – nelze ho prát v pračce. Fantazii se však meze nekladou a potenciál v oblasti módy je obrovský, například kabelky, šperky a jiné doplňky.
V pozadí tvorby Elisy Strozyk není jen hra a experiment, ale i ekologie a udržitelnost: „Je třeba učit se hledat neustále nové způsoby užívání materiálu. Přibývá odpadu a ubývá zdrojů, takže recyklace bude hlavním tématem. Musíme si uvědomovat životní cyklus objektů a používat materiály, které umí krásně stárnout."
Foto: Sebastian Neeb
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…