Pták, rejnok či mořská vlna – tak vypadá vzdělávací centrum z bambusu a eukalyptu na thajském tropickém ostrově
Dana D. Daňková | Pátek, 30. srpen 2019 |
Kdo si hraje, nezlobí... a na thajském ostrově Koh Kood se i rád učí. Protože tady neplatí „učení – mučení", ale „poznávání hrou". Centru, které připomíná rejnoka, ptáka či vzedmutou mořskou vlnu, sice patří přídomek „vzdělávací", škola to však není. Děti i jejich rodiče se zde dozví mnoho zajímavého o přírodě, ekologii, místní kultuře a tradicích a současně si mohou vyzkoušet spoustu aktivit pro pobavení i poznání. A to všechno vlastně jen tak mimochodem.
Zadavatelem díla byla společnost Six Senses, která vytyčila hned několik zásadních požadavků – maximální využití místních materiálových zdrojů i pracovních sil, co nejmenší narušení původního rázu krajiny exotického ráje a samozřejmě i minimální ekologické zatížení lokality touto stavbou.
Ač je centrum určeno primárně pro děti, pobývající v letovisku Soneva Kiri, nemělo z podstaty věci jít o luxusní obří komplex z betonu a skla, ale o objekt, respektující krajinu i místní architekturu.
Ekologická architektura - s úctou k přírodě
Investor oslovil holandský architektonický ateliér 24H – architecture, který se zabývá stavbami tohoto typu, a ten ve spolupráci s místními architekty Habita navrhl stavbu, která nejenže splňuje všechny požadavky, ale mohla by se stát jakýmsi etalonem pro ryze ekologickou architekturu.
Základním stavebním materiálem se stal zcela přirozeně bambus, jehož roste na ostrově více než dostatečné množství. Navíc zajišťuje stabilitu a pevnost objektu, vzdušnost a lehkost jsou pak již jen příjemnými bonusy. V interiéru zaujme červený odstín dřeva. Jde o eukalyptus, přesněji blahovičník pobřežní z čeledi myrtovitých.
Mimikry z ohleduplnosti k místu
Lehká bambusová stavba stojí, jen co by kamenem dohodil od pláže, ukrytá v hustém porostu. Díky materiálu, barvě i tvaru nevyčnívá, její mimikry nejsou ochranou před predátorem, jak tomu obvykle v přírodě bývá, ale vyjadřují ohleduplnost k danému místu. Pro příchozí je pak objekt neočekávaným a příjemným překvapením.
I stavební konstrukce, vnitřní členění a vybavení interiéru byly voleny tak, aby nejen ladily s prostředím, ale co nejdéle a nejlépe snášely tropické bioklimatické podmínky – vysokou teplotu a vlhkost a prudké a dlouhé deště.
Otevřená konstrukce budovy zajišťuje neustálé proudění vzduchu a tedy přirozené větrání, střecha ve tvaru vlny zde není pouze kvůli zálibě architektů v ladných tvarech, ale proto, že výborně odvádí přebytečnou vodu.
Ekologii nahrává systém osvětlení – průsvity ve střeše přivádí do interiéru v maximální míře denní světlo, aby bylo umělé osvětlení potřeba co nejméně. Významně jsou tak snižovány energetické nároky budovy.
Jaké dřevostavby se staví pro děti ve světě?
Dřevostavby dětem
Foto: Boris Zeisser Natrufied
Redakčně upraveno pro web.
Další články z rubriky Zajímavosti
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…