Tisk
Španělé vyhodnotili efekty zelených fasád

Španělé vyhodnotili efekty zelených fasád

Dagmar Čechová | Úterý, 06. leden 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Universidad Politécnica de Madrid (UPM) zpracovala a zveřejnila rozsáhlou studii o vlivu zelených fasád na vnější a vnitřní klima budov. Výsledky mají praktický přesah i mimo Iberský poloostrov, už proto, že se jedná o první detailní technickou studii tohoto druhu vůbec. A jak zní hlavní poselství z UPM? Pokud žijete v teplém středomořském klimatu, je zelená fasáda vůbec tím nejlepším nápadem, a chybu s ní neuděláte ani ve střední Evropě.

 dreamstime s 19644639Za 36 % veškerých uhlíkových emisí produkovaných Evropskou unií může stavební průmysl, klimatické změny jsou realitou a je nejvyšší čas na změnu neekologických trendů. Věřte nebo ne, ale právě z těchto pohnutek vycházeli výzkumníci z UPM, když se pustili do práce na zhodnocení tepelného výkonu zelených fasád. Proč právě je? Jsou totiž zhusta žádanou součástí nejrůznějších experimentálních ekologických budov a alternativních stavebních projektů, ale to, nakolik ve skutečnosti zlepšují kvalitu okolního prostředí, dosud nebylo podrobeno solidnímu výzkumu.

dreamstime s 39135703Dobré zprávy jsou, že fasáda překrytá popínavými rostlinami funguje jako přirozená „oboustranná" tepelná izolace (tj. zadržuje teplo i chladí), podporuje čistotu okolního ovzduší, snižuje množství prachu a polétavých částic ve svém bezprostředním okolí, zvlhčuje vzduch, snižuje energetické náklady na klimatizaci.
Pokud ale jde o její účinnost, záleží na konkrétních lokálních podmínkách. UPM proto varuje před přílišnou jednostrannou adorací pozitiv zelených fasád: ve středomořském klimatu se jeví jako to skutečně zásadní řešení, pro středoevropské podmínky mají spíše estetickou roli, a na severu se k jejich začleněním přidružuje řada komplikací.

UPM nahlíželo na zelené fasády z mnoha různých úhlů, které jsou k dohledání v jednotlivých kapitolách: lokální termální efekt, redukce tepelných ostrovů v rámci větších sídelních celků, snižování spotřeby vody, akustický komfort, pasivní i aktivní prostředky klimatizace. Pokud přemýšlíte nad zelenou fasádou, tahle inspirace se vám určitě vyplatí.

Zdroj článku: Estav.cz


logo estav-smallESTAV.cz poskytuje každodenní zpravodajství z oblasti stavebnictví.
Dáváme rady a tipy, jak se orientovat na stavebním trhu v materiálech a firmách, nabízíme informace o ucelených řešeních pro stavby, rekonstrukce a modernizace vašeho bydlení.
Sledujeme aktuální trendy techniky, designu a architektury.
Informace vám dáváme jasně, srozumitelně, rychle.

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop