Tisk
Pozor na rizika levné dřevostavby

Pozor na rizika levné dřevostavby

Jitka Příhodová | Neděle, 18. červen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Budeme psát o levné dřevostavbě. Ta je pro každého něco jiného, ale řekněme, že levná dřevostavba je v ceně cca 1,5 mil. Kč. Spousta lidí si nemůže dovolit dražší bydlení, ale přesto chce bydlet ve svém. Levná dřevostavba je řešení. Lehčeji získáte hypotéku a budete za ni platit třeba 6 tisíc korun měsíčně. To je podobné jako u nájmu. Takže si to může dovolit skoro každý. Když si vyberete z katalogového domu, bude stavba levná a zároveň rychle postavená. Levné dřevostavby mají i své nevýhody, omezení a rizika, o kterých byste měli vědět předem.

Vybrali jsme 7 rizik, omezení a důležitých informací, které se týkají levných dřevostaveb:

1.    Dům bude menší. Levné dřevostavby do 1,5 mil. Kč seženete ve velikosti cca 3+kk nebo 4+kk, větší jen opravdu výjimečně. Výměru domu očekávejte někde mezi 60 a 90m2.
2.    Spíše bungalov než patrový dům. Obecně platí, že v této cenové relaci je v nabídce mnohem více přízemních bungalovů než patrových domů. Na druhou stranu, bungalov má své nesporné výhody, tak proč ne?
3.    Dřevostavba z katalogu. Jako levnou dřevostavbu nepostavíte atypický dům podle vlastních požadavků, ale spíše dům z katalogu bez příplatků.
4.    Potřebujete mít pozemek. V uvedené hraniční ceně 1,5 mil. Kč není počítáno s pozemkem. Buď máte svůj nebo do něj budete muset investovat, což vaše bydlení výrazně prodraží.
5.    Nerovný terén nebo svah stavbu prodraží. Nejlépe a nejlevněji se staví na rovince. Profil vašeho pozemku má tedy na cenu dřevostavby nezanedbatelný vliv.
6.    Nečekejte kvalitní okna, dveře a vybavení. U levných dřevostaveb je vše tlačeno nízkou cenou. Počítejte s levnými plastovými okny a dveřmi a vůbec jen s tím nejzákladnějším vybavením.
7.    Prostudujte si smlouvu. Abyste nebyli překvapeni, dobře si prostudujte a pobavte se s dodavatelem o tom, co všechno si objednáváte a v jaké to bude kvalitě. Abyste se nakonec nedivili.

levne drevostavby thumbLevný dům na klíč neznamená, že se můžete hned stěhovat. Obecně platí, že každý dodavatel specifikuje dům na klíč jinak. U levných dřevostaveb nepočítejte s dokončenou kuchyňskou linkou, možná ani s podlahovou krytinou apod. Záleží opravdu na dodavateli, ale vybavení bude jen základní, v podstatě to nejlevnější. To stejné platí i pro okna, dveře, kotel, záchod, vanu apod. Nemějte iluze o tom, že za 1,5 mil. Kč budete mít perfektně vybavený dům, kam se dá hned nastěhovat.

Teoreticky si můžete dům ještě (relativně) zlevnit tím, že si jej necháte dodat ne na klíč, ale v určité fázi s tím, že zbytek už si doděláte. Můžete tak ušetřit, ale je potřeba, abyste byli dostatečně organizačně schopní, zruční a měli dostatek času.

Každopádně platí, že dřevostavba může být levná, jen nečekejte zázraky.


Líbil se Vám článek?
gotop