Tisk
Jak využít palety na zahradě?

Jak využít palety na zahradě?

Lucie Němcová | Pondělí, 29. duben 2013 |

Hledáte inspiraci pro jarní úpravy své zahrádky či terasy? Možná ji naleznete v kreativních výtvorech, jejichž společným jmenovatelem jsou oblíbené europalety. Za rozumnou cenu lze vytvořit originální kousek a zároveň uspokojit své kutilské já. Je libo zahradní nábytek, houpačku, nebo záhonek na bylinky? Nebo snad rovnou zahradní domek?

paleta jako květník nábytek z palet zahradní houpačka z palet

 

Vyrobte si vlastní zahradní nábytek z palet

Palety můžete použít v surovém stavu tak, jak jsou, nebo je opatřit povrchovou úpravou. Zejména pro použití na zahradní nábytek, který bude sloužit třeba k sezení, je dobré paletu očistit, obrousit a nalakovat.

zahradní nábytek z paletnábytek z palet na zahraděpalety- zahradní nábytek

 

Vyvýšený záhon z palet

Založení klasického horizontálního záhonu je velmi jednoduché. Paletu můžeme ze spodní strany opatřit netkanou textílií, abychom do všech prostor dostali zeminu rychle a bez práce. Dáváme tolik zeminy, aby nám při prvním zafoukání neodletěla. Sázet můžeme okrasné rostliny, bylinky i zeleninu. Po realizaci nesmíme zapomínat na dostatečnou zálivku, jelikož zemina velmi rychle vysychá.

Využití palet na zahraděvyvýšený záhon z paletpalety na zahradě - vyvýšený záhon

 

Vertikální zahrada z palet

vertikální záhon z paletMáte jen malou terasu či balkon, ale chcete mít  alespoň malý kousek zahrady doma? Vertikální zahrádka z europalety je jedním z elegantních řešení.
Na vytvoření takové zahrádky potřebujeme jednu starou paletu, netkanou textilii, svorky a svorkovačku, zeminu a sazenice.
Spodní stranu palety potáhneme dvojitou vrstvou netkané textilie, v horizontální poloze paletu naplníme zeminou a vysazujeme sazenice (jednoletky, bylinky, hlávkový salát, měsíční jahody...). Paletu je vhodné nechat nějakou dobu v horizontální poloze, aby rostliny mohly zakořenit a růst chvíli v přirozené poloze.
Jednodušší cestou k vertikální zahrádce z palety je zavěsit na ni osazené květináče.

 

balkonový záhon z paletpalety - vertikální farmaVyužití palet na zahradě

 

Zahradní domek z palet

Fantazii se meze nekladou a díky univerzálnosti palet z nich jde vytvářet i neotřelá architektura, jak jsme se již mohli přesvědčit v jednom z minulých článků. Proč si tedy nepostavit originální zahradní domek.

 

zahradní domek z paletdomek na zahradu z paletdomek na nářadí z palet

 

Co je vlastně europaleta?

EuropaletyEuropaleta je v Evropě velmi rozšířenou výměnnou transportní paletou. První europaleta byla standardizována pro železniční dopravu a při nakládání zboží ušetřila více než deset procent času díky snadné manipulaci. Velmi rychle se začala používat jako šikovný prostředek, který usnadní převážení téměř jakýchkoli produktů.

 

paletyJe velmi detailně normovaná. Její plocha je 0,96 m² a rozměry 1200 × 800 × 144 mm (délka × šířka × výška). Vlastní váha palety je mezi 20–24 kg podle vlhkosti dřeva. Je spojená 78 speciálními hřebíky. Používají se různé typy dřeva – od jehličnanů (smrku, jedle, borovice) až po listnáče (např. dub, jasan, olše).

Europaleta je takzvaně výměnná paleta, která se po vyprázdnění nevrací odesílateli, ale nakládá se na ni další zboží, nebo se předává spediční firmě. Palety tedy zůstávají neustále v oběhu, prodávají se, vykupují a vyměňují kus za kus.

výroba paletPodmínky pro výrobu a opravu europalet jsou definovány až do umístění jednotlivých hřebíků. Přesto se objevují falešné europalety. Ty nejsou vyrobeny v souladu s příslušnou normou. Většinou nedosahují kvality palet vyrobených podle normy. Pro výrobu jsou použity nekvalitní nebo rozměrově ošizené konstrukční díly.
Značky, které signalizují splnění přísných pravidel European Pallet Association jsou EUR a EPAL.
I použité palety musejí splňovat řadu podmínek. O chybějící značce se netřeba zmiňovat, neprojde ani paleta s chybějícím prknem či prkny, shnilá, špinavá, poškozená tak, že jsou vidět hřebíky.
Palety jsou k sehnání v různých skladech či na stavbách. Existují i výkupny palet.
Cena použitých kusů se odvíjí od jejich stavu, nejčastěji se pohybuje okolo stokoruny. Nové seženeme za cenu okolo dvou set za kus.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (11)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop