Časopis DŘEVO&stavby 6/2013
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Nestrest – odpočinek v hnízdě

Nestrest – odpočinek v hnízdě

Helena Petáková | Pátek, 09. září 2016 |

Létat se od nich učíme od nepaměti, proč se od nich neinspirovat i při odpočinku? S nápadem umožnit lidem také relaxovat v pohodlí a bezpečí ptačího hnízda přišlo studio DEDON, které se před dvaceti lety zaměřilo na tkaní venkovního luxusního nábytku ze syntetických vláken vyvinutých ve vlastních laboratořích.

 

Fred Frety a Daniel Pouzet, francouzští designéři a dlouholetí spolupracovníci studia, proměnili běžnou zahradní pohovku v malé architektonické dílo. NESTREST představuje v ústraní samostatně stojící nebo závěsné útočiště, kde se můžete nerušeně kolébat v teplém objetí matrace a několika polštářů. Je to perfektní místo pro relaxaci, meditaci nebo rozhovory s přáteli pod širým nebem. Inspiraci autoři hledali v přírodních tvarech, barvách, materiálech a sofistikovaném designu ptačích hnízd.

DEDON NESTREST_102_high

 

Pevnou vazbu konstrukce tvoří speciální, čtyři centimetry široké vlákno, utkané tak, že „lidské hnízdo“ je otevřené a prodyšné směrem do okolí, ale poskytuje soukromí uzavřením pohledu dovnitř. Jeho kostra je zhotovena z hliníkového rámu, proto prázdné NESTREST je mnohem lehčí, než se může zdát – váží pouze 100 kg. Lehátka jsou vyráběna ve dvou barvách, přírodní a křídové, které je snadno integrují do okolního prostředí. Na stromech nebo jiných dostupných podpěrách jsou zavěšena pomocí specializovaného systému lan. Frety a Pouzet popisují jejich přednosti jako "tajná schovaná místa, vhodná pro novodobé zahrady“.

velké houpací lehátko

 

Nový SWINGREST sdílí většinu konstrukčních prvků s předchozím, dnes už kultovním lehátkem. Autorské vlastnictví je však spojeno hlavně se jménem Daniela Pouzeta. První výrobky tvořily vybavení resortu, ve kterém sídlí laboratoř outdoorového nábytku společnosti DEDON v Siargao na Filipínách. Pouzet jako jeden z jeho architektů a návrhářů se nechal motivovat obzvlášť vysokými stropy zařizovaných objektů. Koš pro dno lehátka si vypůjčil z dřívější tvorby NESTREST, ale jinak se mu podařilo vytvořit úplně nové dílo, které vytváří dojem, že do svého prostoru pojme více lidí a přitom zabírá méně místa. Ideální je k zavěšení na terasu či verandu, nebo dokonce uvnitř budovy.

neobvyklé zahradní lehátko

SWINGREST se vyznačuje vynikající čistotou a jednoduchostí konceptu. Místo na komplikovaný tvar se Pouzet zaměřil na pročištění detailů designu rozvojem například odpruženého otočného závěsného systému. K zastínění a vybudování soukromí mohou uživatelé lehátka zvolit doplňkový kryt ze záclonoviny. Průměr obou lehátek NESTREST a SWINGREST je 200 cm. Novinkou jsou lehátka MINI NESTREST o průměru 47cm.

Foto DEDON

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop