Redakce | Pátek, 01. květen 2020 |

Původně majitelé stavbu plánovali pouze jako nízkoenergetickou, ale po konzultaci s technickým poradcem dodavatele stavebního materiálu se měsíc před zahájením prací rozhodli pro pasivní výstavbu. Plány změnili nejen kvůli úspoře, ale také celkové ekologičnosti a zejména precizní kvalitě, která je u pasivních budov nutná.
Pasivní dům podle představ
Dům byl postaven na jednoduchém půdoryse obdélníku – pravidelný tvar umožňuje rychlejší postup prací. Hodnot pro pasivní domy je zde dosaženo díky tepelněizolačním tvárnicím tloušťky 500 mm bez dodatečného zateplení.
Dům je založen na tepelné izolaci tl. 240 mm. Na něm je dvakrát vyztužená železobetonová deska tloušťky 300 mm. V ní jsou umístěny veškeré rozvody kanalizace, vody a podlahového topení. Tato deska z vodotěsného betonu je zhotovena tak, že na ni se pokládá pouze nášlapná vrstva podlahy.
Jako stavební materiál majitel zvolil Ytong, protože s ním má majitel, profesí stavební inženýr, dobré zkušenosti už od dob studií
Komentář majitele
„V diplomové práci jsem se zabýval využitím křemičitého písku ze sléváren na výrobu pórobetonu. Proto jsem věděl, že se jedná o materiál, který je lehký, dobře tvarovatelný, má velmi dobré izolační vlastnosti a na rozdíl od cihelných bloků nemá problém s průvzdušností obálky. Od dob, kdy jsme se na škole zabývali výzkumem pórobetonu, se materiál vyvinul a posunul k lepšímu. Jak jsem zjistil, objemová hmotnost je stálejší, podařilo se ji snížit, čímž se zvýšila tepelněizolační schopnost, ale současně se nesnížila pevnost materiálu," uvádí k výběru majitel.
Kromě zmíněných tepelněizolačních tvárnic Lambda YQ je zde ze systému Ytong použit strop. Důvodem je jeho potenciál pro případnou snadnou dostavbu patra, a také proto, že zajišťuje vysokou neprůvzdušnost obálky budovy. Celkové kvalitě provedení stěny pak přispívá ještě vnější omítka tepelněizolační Ytong.
"Vytápění je řešeno tepelným čerpadlem vzduch-voda včetně 250l nádrže na ohřev teplé vody."
PASIVNÍ domy - jak se staví, jak se v nich žije...
- Návrh a stavba pasivního domu
- Technologie
- Projekty a realizace
- Zkušenosti
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu, ve kterém najdete nejen tento článek ale také další zajímavé realizace a informace. Přes 220 stran informací pouze za 85 Kč
koupit časopis
Splaškové vody jsou svedeny do čistírny odpadních vod. Vyčištěné vody včetně veškerých dešťových vod jsou svedeny do akumulační nádrže o objemu 20 m3 a používány na zalévání zahrady.
Technické parametry
- Typ domu: pasivní
- Projekt: individuální
- Rok dokončení: 2017
- Zastavěná plocha: 150 m2
- Užitná plocha: 122,3 m2
- Dispozice: 4+kk
- Konstrukční systém: zděný, tvárnice Ytong YQ Lambda tl. 500 mm, strop Ytong Ekonom tloušťky 250, vnitřní nosné příčky Ytong P2 - 500 tl. 200 mm
- Výplně otvorů: plastová okna Gealan S9000 s trojsklem od výrobce oken a žaluzií PB PLAST s. r. o. Vyškov
- Měrná potřeba tepla na vytápění: 15 kWh/m2/rok
- Zdroj energie: Tepelné čerpadlo Fujitsu vzduch-voda se zásobníkem 250 l
- Vytápěcí systém: termická aktivace betonové základové desky
- Větrání: Rekuperační jednotka Regulus Sentinel Kinetic B
- Ohřev vody: Tepelné čerpadlo, plus přebytky energie z fotovoltaických panelů
- Autor projektu: Ing. Tomáš Němec, Ing. Petr Mareček, Ing. Vilém Čech
- Realizace stavby: svépomocí, stavební dozor Ing. Václav Dočkal
- Foto: XELLA CZ
Zajímáte se o pasivní domy? Pak by vás mohly zajímat jejich další skutečné příběhy
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
Svůj dům ze slámy si postavil vlastníma rukama. Teď radí ostatním, jak si takový dům postavit
Než se pustíte do stavby domu svépomocí a začnete přicházet o sladké iluze, zatímco budete tančit s lopatou na staveništi a řešit první záludné detaily, popovídejte si s Janem…
-
Tomáš Vanický: Pasivní standard je přínosem pro celou společnost
Centrum pasivního domu je oborové sdružení, které už 15 let dělá velmi přínosnou osvětu zdravému a úspornému bydlení. Zaměřuje se na investory, odborníky, studenty i děti.…
-
Dům u lesa vyniká nejen svou vegetační střechou ale i experimentálním systémem vytápění
Dřevostavba vybavená experimentálním systémem vytápění a ohřevu teplé vody pomocí tepelného čerpadla na stejnosměrný proud, který je poháněn elektřinou z fotovoltaických panelů.…
-
S chytře navrženou dřevostavbou se čtyřčlenná rodina vešla do požadovaného rozpočtu 5 milionů korun
Na začátku je krásný sen o novém vlastním domě. Ten poté rychle vystřídá realita, kdy stojíte na prázdném pozemku a máte nepříliš konkrétní představy o stavbě, která by na něm…