Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 5/2012
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 5/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Bydlení s vůní Provence

Bydlení s vůní Provence

Dagmar Šimonová | Úterý, 30. srpen 2016 |

Když se spojí praktické zkušenosti, šikovné české ruce a dobrý vkus, je rozhodně co obdivovat. Na první pohled nenápadný dům Milana a Jitky by mohl vyprávět. Na místě starého vesnického stavení vyrostla pod jejich rukama krásná dřevostavba, inspirovaná sluncem zalitou oblastí jižní Francie.

 

Bydlíme v rodinném domě ve městě, sem na vesnici jsme ale jezdili často za mými rodiči. Bohužel jsme tu nemohli trávit tolik času, kolik bychom si představovali, protože jsme se do jejich domečku zkrátka nevešli. Když manžel přišel v roce 2008 s tím, že na internetu nalezl k prodeji staré stavení, které s pozemkem mých rodičů sousedí, byla jsem k tomu nejdříve skeptická. Co budeme s tak starým domem dělat? Manžel ho chtěl zachovat a obnovit, když ale i přivolaný statik konstatoval, že dům by bylo nejlepší zbourat, začala jsem se na nové budování opravdu těšit.

 DSC2371S úctou k tradicím a odkazu předků

Manžel má stavební firmu, která realizuje nízkoenergetické dřevostavby, takže o stavebním systému jsme se opravdu nemuseli dlouho rozmýšlet. Už proto, že tady mám kořeny, jsme ale chtěli vybudovat stavení, které maximálně zapadne mezi původní zástavbu. Je to malá vesnice, polovinu z ní tvoří chalupáři, a starou paní, které dům patřil, jsme samozřejmě oba znali. Už z toho důvodu jsme nechtěli její odkaz zničit, spíš mu vdechnout nový život. S velikou opatrností jsme proto přistoupili jak k bourání původního, tak k výstavbě nového domu. Chlapci z vesnice nám pomohli dům rozebrat jako stavebnici – nakonec nám tu zůstala jen hromada cihel, kamenů, dřeva, hlíny a starých pálených tašek. Manžel měl už od začátku vizi, že co nejvíce starých materiálů využije při budování nového domu. A myslím, že se mu to podařilo na výbornou. S  příbuznými původní majitelky jsme ve stálém kontaktu a moc si naše počínání pochvalují.

Moderní materiály a technologie v duchu tradičního statku

Od samého počátku výstavby jsme měli jasno v několika věcech – dům bude svého předchůdce respektovat v půdorysné velikosti, orientaci, sklonu střechy i umístění a členění i velikosti stavebních otvorů. Jediné, v čem jsme se od původního stavení odchýlili, je výška místností – ty byly na dnešní dobu příliš nízké. Lidé dříve nad umístěním domu přemýšleli mnohem více než my dnes, proč bychom tedy měli cokoliv měnit.

Vzhledem k tomu, že bydlení máme, nijak jsme na výstavbu nespěchali. Právě naopak, chtěli jsme si stavění a budování pořádně užít. Obvodové konstrukce domu jsme postavili z moderních, ale ekologických materiálů. Dřevěnou konstrukci jsme vyplnili konopnou izolací a omítli hlínou. Kameny jsme použili do základů a venku na pozemku, hlínu na doizolování sklepů a staré cihly na vybudování akumulačních příček. A když se nás dodnes zvláště starší generace ptá, kdy budeme interiérové stěny omítat, rádi vysvětlujeme, že potom už by to nebylo ono. Každá cihla je unikátní, na některé je otisk slepičího pařátu, na jiné zase psí packa. Cihly jsou jinak velké, různě křivé, každá má svojí osobnost, svoje kouzlo, svůj duchovní rozměr. Staré trámy nám posloužily jako překlady a původní bobrovka bude využita jako stříška na okolních zídkách.

Ideální kombinace: hlína a jíl

Díky pomalému tempu výstavby jsme měli možnost vychytat mnoho věcí až v průběhu. Kdybychom na dokončení domu chvátali, věřím, že bychom udělali spoustu chyb. Protože byla do budování zapálená celá rodina, probírali jsme se neustále množstvím různých nápadů. Pustili jsme se i do pro nás nových a nevyzkoušených věcí – například jsem do interiéru zvolili čistě jílovou omítku, kterou jsme si sami dobarvovali přírodními pigmenty. Protože máme v ložnici integrovanou otevřenou koupelnu, trochu jsme se obávali problémů s vlhkostí. Štít jsme proto ještě vyložili tři centimetry tlustými hliněnými panely, aby byla zajištěna větší absorpce vlhkosti. A řešení se osvědčilo. Nemáme žádné problémy s vlhkostí a nepotřebujeme žádné odsávání vzduchu. Díky kvalitním materiálům – konopné izolaci a sádrovláknitým deskám v interiéru – také naprosto nepociťujeme žádné problémy s akustikou. Jsme možná až moc izolovaní. Když na jaře soused řezal na cirkulárce, slyšeli jsme ho jen otevřenými dveřmi.

 DSC2387

Kachlová kamna jsou srdcem chalupy

Naší pýchou jsou šedá kachlová kamna, která jsme si nechali vyrobit na zakázku od jednoho šikovného kamnáře. Chtěli jsme po něm, aby nám vyrobil nestejné kachle, které se budou lišit maličko jiným odstínem nebo zrnkem v glazuře tak, aby každá kachle měla svoji osobnost. Hrozně se divil a nakonec chtěl podepsat prohlášení, že přesně takové zadání dostal. Přestože se jedná o ruční práci, mu totiž většina zákazníků každou „kazovou“ kachli reklamuje. Když k nám dnes přijde návštěva, většinou se ptá, kde jsem sehnali tak zachovalá kachlová kamna. Vypadají skutečně jako z jiné doby. Díky množství akumulačního materiálu – jen starých cihel jsme v interiéru použili neuvěřitelných 30 tun – je dům krásně teplotně stabilní. V létě se nepřehřívá, a to ani tehdy, když vaříme na kamnech, a v zimě zase nevychládá, ani ve velkých mrazech. S tím souvisí samozřejmě pomalejší náběh, to nám ale vůbec nevadí. Neplatí tak pro nás žádné limity jako pro vlastníky silně zateplených dřevostaveb bez akumulace, kterým i malý zdroj sálavého tepla okamžitě způsobí nepříjemné přehřívání.

Budování ještě nekončí, hurá!

Interiérovými doplňky ve stylu Provence, Holandska a Anglie se zabývám už dlouho. Když jsme se rozhodli pro výstavbu nového domu, bylo mi hned jasné, že se jeho interiér stane mým uměleckým výtvorem. Shánění a ladění je řádně zdlouhavá disciplína a já se navíc nespokojím jen tak s něčím, každý kus musí přesně zapadnout na své místo, přesto mě tahle fáze výstavby neuvěřitelně nabíjí. Koníček se mi nakonec stal i obživou – je tomu několik měsíců, co jsem převzala obchod právě s touto tematikou. Letos tu trávíme své první prázdniny a moc se těšíme na budoucnost. Plánujeme sem jezdit o víkendech a každé léto se sem na celé dva měsíce přestěhovat. Ještě nás čeká spousta práce – doladit zahradu, doopravit klenuté kamenné sklepy, které se manžel rozhodl za každou cenu zachránit a za domem vystavět druhou stavbu, kde chceme skladovat zahradnické nářadí a vybudovat pokoj pro hosty.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?