Přehledný, velkorysý, kultivovaný

Přehledný, velkorysý, kultivovaný

Dana Jakoubková | Středa, 02. leden 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Lucie a Lukáš měli o novém bydlení jasnou představu. Pěkná lokalita na okraji Moravského krasu. Malá obec s domy schovanými v zeleni starých zahrad. Velká, členitá parcela na jejím okraji a dál jen louky, les a klid; s definitivní platností. Místo tolerantní, kde by jejich postoje, potřeby a způsob života nezchátraly. A pak, samozřejmě, kam by šel ukotvit dům tak, aby netrčel jak nahý z trní.

Před sto lety měli stavebníci na vesnici jednoduché rozhodování, jak bude jejich dům vypadat s ohledem na účelnost hospodářského života. Tragédií století televizního je podprahový efekt sledovaných seriálů, kdy budoucí stavebník téměř denně pije motivační koktejl mnoha vzorů od Ulice přes Panelák po Ranč u Zelené sedmy a který zanechá v šejkru jeho hlavy leckdy žalostné stigma. Majitelka tohoto domu musí však mít jako interiérová designérka hlavu čistou. Věděla proto jasně, kam dřevostavbu usadit, čím ji naplnit a jak ji obklopit.

Dřevostavba jako malý hrad

Podstatu jejího vlastního návrhu domu tvoří kombinace jednoduchého tvaru písmene L, praktické dispozice a elegantního designu. Funkční schéma provozního prostoru zahrnuje dvanáct místností v přízemí a deset v patře. V takovém „hradu" je správný odhad jejich velikosti, počtu, vzájemných proporcí a návaznosti pro bezkolizní provoz zásadní. Ve velké a členité dřevostavbě se sice dá těžko vyhnout komunikačním spojkám, které stavbu prodraží, nicméně vždy záleží na tom, co vyhovuje dané rodině a co je pro ni důležitější.

moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-exterier-4moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-exterier-3moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-exterier-2moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-exterier-5moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-exterier-6moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-exterier-7

 

Lucie při návrhu nepodcenila ani faktor útulna. Ten vychází jednak z plošně malých místností, ke kterým se řadí dvě pracovny, tři ložnice a pokoj pro hosty, a pak ze zónování prostoru největšího a dispozičně jediného místa, kde se odehrává společný a společenský život rodiny, tedy trojkombinace obývák, kuchyně, jídelna. Úroveň výše zmíněného faktoru pak významně posouvá prolnutí zařizovacích předmětů, dekorací a textilií použitých střídmě a koncepčně.

Prostorům provozního zázemí věnovala majitelka stejnou důležitost jako těm pobytovým. V domě je proto nemalé zádveří se šatnou, čtyři koupelny, další dvě velké šatny, prádelna a spíž, přičemž oko designéra je patrné jak hned za vstupními dveřmi, tak v koupelnách.

moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-obyvaci-pokojmoderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-obyvaci-pokoj-jidelnamoderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-jidelnamoderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-loznice-1moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-tapetymoderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-loznice-2moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-pracovnamoderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-satnamoderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-interier-koupelna

 

Dřevostavba ve zkratce

 • Dřevostavba zvolena zejména pro rychlost výstavby.
 • Výběr dodavatele dřevostavby proběhl na základě doporučení známého a kladných referencí.
 • Stavba byla v kompetenci jediného dodavatele.
 • Subdodavatelé pouze v zařizovacích předmětech jako sanita, krb a interiérové prvky.
 • Technickým oříškem byla nadstandardní velikost dřevostavby.
 • Regulativy úřadů zahrnovaly maximální počet pater a úhel sklonu střechy.
 • Doba výstavby pět měsíců včetně jednoho pro technologickou přestávku kvůli vyschnutí anhydritových podlah.

Komentář projektanta

Bylo něco netypického v požadavku stavebníků? Zajímavá byla v podstatě celá práce na tomto projektu, neboť klienti přišli s již jasnou architektonickou představou podoby jejich budoucího domu, kterou bylo třeba sladit s konstrukčním systémem a našimi montážními možnostmi.

Řešil jste nějaký konstrukční oříšek? Největším návrhovým oříškem tohoto projektu byl statický návrh konstrukce domu. Jednalo se zejména o část poměrně rozlehlého obýváku s kuchyní a jídelnou, kde byl ze strany klientů kladem důraz na čisté otevřené dispoziční řešení a co největší optické propojení tohoto prostoru s plánovanou terasou a exteriérovou částí pozemku.

Byl pro vás tento projekt zajímavější než jiné? Musím přiznat, že mě bavila flexibilní komunikace s klienty a snaha co nejvíce sladit jejich představu s našimi konstrukčními možnostmi. V případě potřeby nebyl problém se domluvit na schůzce a vše prodiskutovat osobně, což je vždy přínosem a ve většině případů to výrazně zkracuje proces řešení celého projektu.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o atypický projekt, u kterého bylo třeba již od prvotní fáze řešit různé konstrukční a statické detaily a následně je sladit s požadavky a představou klienta, obnášela práce na tomto projektu poměrně rozsáhlou koordinační činnost mezi klientem, statikem a oddělením konstrukce RD Rýmařov.

Ing. Oldřich Němčák
RD Rýmařov s.r.o.


Technické parametry

 • Typ domu: nízkoenergetický
 • Zastavěná plocha: 221,60 m2
 • Užitná plocha: 244,94 m2
 • Konstrukční systém: montovaná dřevostavba z prefabrikovaných panelů
 • Teplo: plynový kondenzační kotel, teplovodní podlahové vytápění, koupelny doplněny o teplovodní topné žebříky
 • Větrání: přetlakové řízené větrání + klimatizace
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: stěna standard Model rok 2015 – U= 0,160 W/m2K
 • Autor arch. studie domu + interiéru: Lucie Kopřivová, www.lucianodesign.cz
 • Projekt a realizace: RD Rýmařov s.r.o., www.rdrymarov.cz, 2016

moderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-pudorys-1-npmoderni-vicepodlazni-nizkoenergeticka-drevostavba-rd-rymarov-pudorys-2-nprez-obvodovou-stenou

Celý příběh domu a další fotografie naleznete v anketě Dřevostavba roku, kde pro tuto dřevostavbu můžete hlasovat a soutěžit o hodnotné ceny.

Redakčně zkráceno a upraveno pro web

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner
 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop