Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Rekonstrukce památkově chráněného mlýna v Krňovicích dokončena

Rekonstrukce památkově chráněného mlýna v Krňovicích dokončena

Helena Petáková | Pátek, 22. červen 2012 |

Prohlédnout si historická stavení, seznámit se s každodenním životem našich dědů a ještě se podívat na vlasní oči, jak se rekonstruuje stará roubenka – to vše dokáže nabídnout Podorlický skanzen v Krňovicích.

 Mlýn přibližně v roce 1920Mlýn před deseti letyTypickým příkladem toho, jak vypadala roubená stavba v minulosti a v jak zoufalém stavu se ocitla v nedávných letech, je patrový vodní mlýn z Bělče nad Orlicí. Na fotografiích jej vidíme v plné slávě kolem roku 1920, potom jako hromadu trámů před deseti lety.

O stávající části mlýna požádalo po roce 2000 Dřevozpracující Družstvo Hradec Králové s tím, že mlýn přenese do nově budovaného skanzenu Krňovice.

 Bělečský mlýn před rozsypáním

Trosky mlýnaTrosky mlýna"Dřevo, které z mlýna zbylo, bylo napadené dřevokaznými houbami (hlavně dřevomorkou) a použitelných pro rekonstrukci zbývalo jen několik fragmentů. Stavba je tedy obnovená tzv. vědeckou rekonstrukcí – obnova k určitému datu v historii, původními technologiemi, ale z nového dřeva," vysvětluje ing. Václav Záruba z krňovického skanzenu. " V našem případě jsme se chtěli dostat přibližně k roku 1900. Při práci tak byly respektovány dimenze a výšky trámů, typ a provedení spojů apod."

 Rekonstrukci mlýna předcházela zdlouhavá jednání

Mlýn před transferemV roce 2002 probíhala jednání o možnosti rozebrání objektu a transferu do skanzenu – povolení družstvo získalo od Ministerstva kultury v říjnu 2002. V roce 2003 byl objekt za symbolickou jednu korunu zakoupen a stavba na původním místě byla rozebrána.

"V průběhu rozebírání jsme torzo průběžně zaměřovali a zhotovovali jsme dokumentace, jak mlýn vypadal v posledním stadiu. Části, které bylo možné zachránit byly převezeny a uloženy v Podorlickém skanzenu v Krňovicích."
V roce 2006 probíhaly projekční práce a povolování nového umístění ve skanzenu – stavební zákon nezná transfer stavby – trochu paradoxně tak na původním místě běží demolice a na novém místě se povoluje stavba „nová", se všemi negativy z toho vyplývajícími: územní a stavební řízení, požadavky na odborná vyjádření, certifikaci prvků stavby apod. Stavební povolení bylo získáno až na počátku roku 2009. "Při projektování jsme dále vycházeli i ze zaměření stavby, které má k dispozici NPÚ v Pardubicích – zaměření se uskutečnilo v roce 1988, tedy ještě v době stojící stavby," popisuje ing. Záruba.
Rekonstrukce v KrňovicíchRekonstrukce v KrňovicíchHned v roce 2009 byly provedeny zemní práce a základová konstrukce stavby včetně lednice (prostor, kde se točí vodní kolo).


Rekonstrukce v KrňovicíchRekonstrukce v KrňovicíchLetos byly vyzděny obvodové zdi z cihel a kamene a postavena celá obvodová stavba včetně střechy. V lednu proběhla kolaudace stavby, zatím bez interiéru a technologie. V průběhu roku bude ještě zhotoven základ pro mlecí složení a kompletní vodní kolo.

Bělečský mlýn těsně před kolaudací"Kdy bude dokončen celý záměr rekonstrukce mlýna - vytvořit funkční expozici mletí obilí - tradiční české složení a bydlení mlynáře..., to je zatím otázka, závislá hlavně na financích," komentuje další budoucnost bělečského mlýna ing. Václav Záruba.

 

 

 

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dům musí být dobrý, i když zavřete oči

  Dům musí být dobrý, i když zavřete oči

  Idealistické vize o funkčním společenství, zdravé a podporující architektuře a udržitelnosti někomu možná připadají natolik bizarní a naivní, že raději nad těmito principy mávne…

 • Hlasujte pro nejlepší studentské stavby s vůní dřeva a vyhrajte!

  Hlasujte pro nejlepší studentské stavby s vůní dřeva a vyhrajte!

  Ovlivnit výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR můžete letos v létě i vy. Navštivte mezi 16. červencem a 31. srpnem webové stránky soutěže…

 • Jak jsem našla dřevo

  Jak jsem našla dřevo

  Máme doma takový zvyk; na přelomu roku si dáváme dárek. Ten ale nesmí být koupený ani umělý a měl by nést nějaké poselství. A protože pozdě vstávám, hledám každoročně…

 • thumb hreben" alt="Dřevem proti vším"/>

  Dřevem proti vším

   Existence předmětu sloužícího jako hřeben se datuje až do pravěku. Je proto k neuvěření, že ani v novověku ho někteří lidé nepotřebují. Kdyby to například bylo jen na Abrahamu…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner