Tisk
AVANTA SYSTEME: <small>Jak zkrotit provozní náklady na bydlení</small>

AVANTA SYSTEME: Jak zkrotit provozní náklady na bydlení

Lucie Němcová | Středa, 14. květen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Stavební firma Avanta Systeme projektuje a staví dřevostavby už od roku 1997. Svou historii, počtem realizací a nebývalou intenzitou zájmu, kterou se problematice dřevostaveb věnuje, se řadí mezi nejzkušenější firmy v tomto oboru u nás.

Dlouhodobý důraz na solidnost odvedené práce a poctivý přístup k zákazníkovi dovoluje společnosti Avanta Systeme zaštítit své služby heslem „Jistota v realizaci". V praxi to znamená nejen garantovanou cenu a termín realizace, ale jistotu správnosti všech kroků, které investor podnikne na cestě ke svému domu. A začíná to vlastně už v době, kdy je konkrétní dům zatím jen snem.

Optimalizace v každém kroku

Mít náklady na provoz domu pod kontrolou vyžaduje řadu optimalizačních kroků už ve fázi projektu. O tom, do jaké míry bude dům úsporný, rozhoduje už výběr stavebního pozemku. Stavebník většinou pouze ví, jakou čátku může vynaložit na koupi pozemku a kde by se měl nacházet. Další vlastnosti pozemku však málokdy bývají ideální. Nezbývá potom, než chybějící parametry „dohnat" chytrým projektováním. Optimalizovat vlastnosti rodinného domu je možné v každém kroku přípravy projektu, ať už jde o jeho ideální umístění na pozemek nebo o úpravu dispozic tak, aby odpovídala světovým stranám, či o volbu nejvhodnějšího způsobu vytápění. Rozsah a hloubka analýzy je jedním ze základních zadání projektu a ovlivňuje tak nejen cenu projektu, ale v konečném důsledku i náklady na realizaci domu a samozřejmě jeho provoz.

Nízkoenergetický, úsporný nebo pasivní?

3 kopie kopie kopie kopieRozhodnutí, zda dům bude nízkoenergetický, úsporný nebo dokonce pasivní, už dnes pro optimalizaci nestačí. Z pohledu Průkazu energetické náročnosti budovy se totiž může jednat o velmi hrubé či dokonce zavádějící rozlišení. V praxi se totiž může stát, že nízkoenergetický dům bude podle parametrů posuzovaných při vydání Průkazu energetické náročnosti budovy zařazen do kategorie C. Tomuto paradoxu lze předejít pouze komplexní a hlubší úvahou nad návrhem domu. Úvahu nad koncepcí domu je vhodné doplnit zvážením investic do kvalitního vytápění. Avanta Systeme nabízí svým klientům pořízení špičkových systémů vytápění včetně solárního ohřevu vody za atraktivní ceny.

Ekonomicko-energetická studie

2 kopie kopie kopie kopieJednou z analýz, kterou je potřeba pro úspěšnou optimalizaci provést, je například ekonomicko- energetická studie, která spočívá v porovnání variant vytápění domu ve vazbě na energetické parametry domu a vyčísluje náklady na provoz a předpokládanou návratnost investice. Studie může být zpracována v různé míře podrobnosti – od orientačního výpočtu provedeného přímo v Ateliéru až po podrobnou analýzu zpracovanou nezávislou energetickou agenturou.

Inteligentní monitoring spotřeby

V průběhu plánování stavby se musí stavebník také rozhodnout, jakým způsobem bude řídit spotřebu energií – zda si vystačí s jednoduchým termostatem, nebo zrealizuje inteligentní dům. Pro ty, kteří chtějí mít hospodárnost vlastní domácnosti pod kontrolou, ale neplánují investovat do kompletního systému inteligentní budovy, je výhodným řešením inteligentní monitoring spotřeby, který sleduje a zaznamenává spotřebu energií a médií – elektřiny, plynu, vody. Aktuální data i údaje z historie lze jednoduše zobrazit na počítači a provoz domu tak optimalizovat.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop