Obytný srub na zádech kamionu má vlastní saunu i parkoviště

Obytný srub na zádech kamionu má vlastní saunu i parkoviště

Helena Petáková | Středa, 12. květen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Na začátku bylo přání postavit si na zahradě skutečnou finskou saunu, na konci mobilní dům z pravého dřeva. Poslyšte příběh o tom, jak se z pouhých představ a jednoho vysloužilého kamionu zrodil Rolling House – dům na kolečkách.

3 v 1 - sauna, srub a kamion


Margit a Peter Niedergesäßovi provozují v Cottbusu nedaleko německo-polských hranic autolakovnu. Pod jejich rukama mění vzhled nejen osobní auta, ale i velké náklaďáky. Zkušeností s přestavbami a úpravami motorových vozidel mají tedy spoustu, ale jak se opracovává dřevo a jak se bydlí v dřevěném domě, o tom neměli ani ponětí. Ale jen do doby, než jim jejich obchodní partner daroval starší typ trajleru, který jeho potřebám už nevyhovoval. Co s ním?

Nedal by se náhodou spojit sen o finské sauně s těžkým tahačem? Od nápadu nebylo daleko k realizaci. Niedergesäßovi se spojili s místním tesařem, který už několik srubových domů postavil, a představili mu svou myšlenku: během jednoho roku vyrostl na návěsu kamionu srub. Ani úřady neměly problém se schválením celé stavby pro silniční provoz, a tak má srub na kolečkách v tuto chvíli za sebou 2000 testovacích kilometrů.

3 srub jako kamion

Foto: Blockhome / Peter Niedergesäß

Srub jako ručně vyrobený mobilní dům


Mobilní domy prodávané na podvozcích a způsobilé pro převážení po silnicích nejsou zrovna nejlevnější a navíc připomínají spíše plastové krabice než stavby určené k rekreaci.

Když se do nich opře letní slunce, může si být někdo skutečně jistý, že se z pláště staveb neuvolňují látky zatěžující lidský organismus? Tento mobilní dům je jiný: je vyroben celý ručně a jediným materiálem použitým pro konstrukci stěn je smrková kulatina z horských oblastí o průměru 22 centimetrů.

Výztuž tvoří ocelová konstrukce s průvlaky připevněná k podvozku kamionu. Za kabinou řidiče se obdélníkový půdorys mění v lichoběžníkový, aby srub v zatáčkách nebránil vytáčení kabiny.

srub na kolečkách-kuchyne

Foto: Blockhome / Peter Niedergesäß

srub-na-koleckach-sedacka

Foto: Blockhome / Peter Niedergesäß

2 srub na kolečkách postel

Foto: Blockhome / Peter Niedergesäß

Srub na kolečkách má saunu i terasu


26 metrů čtverečních užitné plochy je rozděleno mezi saunu s koupelnou, kuchyni s jídelním pultem, obývací pokoj a terasu na zádi, kam se pohodlně zaparkuje i osobní auto. Sauna slouží zároveň jako ložnice – stačí lavice vyložit dřevěným roštem s matrací, další dvě lůžka jsou nad saunou těsně pod střechou.

Voda pro provoz domu se skladuje v zásobníku o objemu 1200 litrů a ohřívá se elektřinou nebo plynem. Kombinace přírodního dřeva s mramorovou podlahou a stěnami sprchového koutu, sklem a kovovými prvky vzniká dojem impozantního luxusu.

Jestli bude tato unikátní stavba sloužit skutečně jako sériově vyráběný obytný automobil, nebo zůstane jedinečným kouskem, v tom Niedergesäßovi zatím jasno nemají.

srub-na-koleckach-sauna

Foto: Blockhome / Peter Niedergesäß

srub-na-koleckach-interier-sauny

Foto: Blockhome / Peter Niedergesäß

SaR 2-2012
Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop