Tisk
Srub na zádech kamionu má i saunu a parkoviště

Srub na zádech kamionu má i saunu a parkoviště

DAS | Pátek, 01. září 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Na začátku bylo přání postavit si na zahradě skutečnou finskou saunu, na konci mobilní dům z pravého dřeva. Poslyšte příběh o tom, jak se z pouhých představ a jednoho vysloužilého kamionu zrodil Rolling House – dům na kolečkách.

3 v 1 - sauna, srub a kamion

Margit a Peter Niedergesäßovi provozují v Cottbusu nedaleko německo-polských hranic autolakovnu. Pod jejich rukama mění vzhled nejen osobní auta, ale i velké náklaďáky. Zkušeností s přestavbami a úpravami motorových vozidel mají tedy spoustu, ale jak se opracovává dřevo a jak se bydlí v dřevěném domě, o tom neměli ani ponětí. Ale jen do doby, než jim jejich obchodní partner daroval starší typ trajleru, který jeho potřebám už nevyhovoval. Co s ním?

2 srub na kolečkách postel


Nedal by se náhodou spojit sen o finské sauně s těžkým tahačem? Od nápadu nebylo daleko k realizaci. Niedergesäßovi se spojili s místním tesařem, který už několik srubových domů postavil, a představili mu svou myšlenku: během jednoho roku vyrostl na návěsu kamionu srub. Ani úřady neměly problém se schválením celé stavby pro silniční provoz, a tak má srub na kolečkách v tuto chvíli za sebou 2000 testovacích kilometrů.

kamion se srubem titul
Srub jako ručně vyrobený mobilní dům

Mobilní domy prodávané na podvozcích a způsobilé pro převážení po silnicích nejsou zrovna nejlevnější a navíc připomínají spíše plastové krabice než stavby určené k rekreaci.

1 srub na kolečkách kamna5 srub na kolečkách interiér V

Když se do nich opře letní slunce, může si být někdo skutečně jistý, že se z pláště staveb neuvolňují látky zatěžující lidský organismus? Tento mobilní dům je jiný: je vyroben celý ručně a jediným materiálem použitým pro konstrukci stěn je smrková kulatina z horských oblastí o průměru 22 centimetrů. Výztuž tvoří ocelová konstrukce s průvlaky připevněná k podvozku kamionu. Za kabinou řidiče se obdélníkový půdorys mění v lichoběžníkový, aby srub v zatáčkách nebránil vytáčení kabiny.

6 srub na kolečkách
Srub na kolečkách má saunu i terasu

26 metrů čtverečních užitné plochy je rozděleno mezi saunu s koupelnou, kuchyni s jídelním pultem, obývací pokoj a terasu na zádi, kam se pohodlně zaparkuje i osobní auto. Sauna slouží zároveň jako ložnice – stačí lavice vyložit dřevěným roštem s matrací, další dvě lůžka jsou nad saunou těsně pod střechou. Voda pro provoz domu se skladuje v zásobníku o objemu 1200 litrů a ohřívá se elektřinou nebo plynem. Kombinace přírodního dřeva s mramorovou podlahou a stěnami sprchového koutu, sklem a kovovými prvky vzniká dojem impozantního luxusu.

7 srub na kolečkách interiér

Jestli bude tato unikátní stavba sloužit skutečně jako sériově vyráběný obytný automobil, nebo zůstane jedinečným kouskem, v tom Niedergesäßovi zatím jasno nemají.

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop