Dřevostavba jako administrativní budova v rakouském Tyrolsku

Dřevostavba jako administrativní budova v rakouském Tyrolsku

Redakce | Pátek, 17. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

V roce 2015 dokončil architekt Bruno Moser stavbu s konceptem otevřené a zdravé atmosféry, korespondující se stylem firmy a s konstrukcí šetrné k životnímu prostředí. Je jí centrála dřevozpracující firmy v rakouském St. Johann in Tirol.

Koncepce materiálů a modulů byla přizpůsobena místním podmínkám a díky vysokému stupni prefabrikace stavebních dílů použitých pro dřevěné konstrukce byly budovy dokončeny za pouhých 12 měsíců od slavnostního položení základního kamene.

Příjemná a otevřená atmosféra

Centrálu firmy tvoří dvě čtyřpatrové budovy propojené skleněným atriem. V přízemí se nachází velkoryse navržená recepce a restaurace pro zaměstnance, kde se pokrmy připravují z čerstvých surovin. Jsou zde také školicí a konferenční prostory. V horních patrech jsou kanceláře pro 250 zaměstnanců firmy, pro management závodu i vedení společnosti.

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-atrium

Obr.: Atrium - použitím zeleně vznikl veřejný prostor s příjemnou atmosférou, který lze využívat v průběhu celého roku. Je to místo, kde se setkávají nejen zákazníci a obchodní partneři, ale také zaměstnanci ze všech oddělení a vedení společnosti. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-atrium-schodiste

Obr.: Schodiště z OSB desek se nachází uprostřed atria. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

thumb drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-atrium-vstup

Obr.: Červená stěna tvaru poloviční mušle vyrobená z MDF desek vytváří zajímavý akcent a slouží jako uvítací prostor. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

Při projektování bylo cílem vytvořit moderní a zdravé pracovní prostředí, podle country managera pro finance a administraci Martina Reinbergera:

„Prosazování zdravého pracovního prostředí je zakořeněno v naší misi a je podporováno mnoha různými způsoby. Nová pracoviště jsou navržena tak, aby měla otevřenou a příjemnou atmosféru a podpořila co nejlepší vzájemnou komunikaci mezi kolegy. Kromě toho jsme vytvořili odpočinkové místnosti s různým zaměřením. Našim sportovněji založeným zaměstnancům tak můžeme nabídnout také posilovnu, místnost s cyklotrenažéry i sprchy."

Design je celkově zaměřen na funkčnost a interakci. Kanceláře, zasedací místnosti a společné prostory mají koncept otevřeného prostoru vyzývající ke komunikaci a diskusi. Speciální akustický nábytek však současně zkracuje dobu rušivých dozvuků.

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-kancelar2

Obr.: Otevřené pracovní prostředí v inovativní společnosti. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-zasedaci-mistnost

Obr.: Kanceláře, zasedací místnosti a společné prostory mají koncept otevřeného prostoru vyzývající ke komunikaci a diskusi. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-kancelar

Obr.: Doširoka otevřené prostory a skleněné průhledy vytvářejí světlem prozářenou atmosféru. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

Místo pro budoucnost

Při navrhování atria se architekt Bruno Moser zaměřil především na vytvoření živého místa pro setkávání a komunikaci:

„Namísto dvou samostatných budov jsme chtěli vytvořit velkou budovu uprostřed propojenou prosvětleným atriem. Použitím zeleně vznikl veřejný prostor s příjemnou atmosférou, který lze využívat v průběhu celého roku. Je to místo, kde se setkávají nejen zákazníci a obchodní partneři, ale také zaměstnanci ze všech oddělení a vedení společnosti. To je také důvod, proč je pro mne atrium srdcem centrály firmy ".

Dokonalost v každém směru

Série nábytku byla vyvinuta především s cílem poskytnout vhodná řešení pro všechny situace v kanceláři, od jednotlivých pracovišť až po velké kanceláře s otevřeným prostorem.

Laminátové podlahy v centrále firmy se díky své precizní povrchové struktuře také neuvěřitelně podobají klasickým dřevěným podlahám. Jsou však navíc odolné vůči vlhkosti, poškrábání a opotřebení, což je vhodné zejména v restauraci pro zaměstnance, kde je velká frekvence pohybu návštěvníků.

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-restaurace-pro-zamestnance

Obr.: V restauraci pro zaměstnance s názvem „Stammhaus" jsou nabízeny čerstvě připravované pokrmy. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-atrium-stena

Obr.: Bezpečnostní lana pro provádění údržby a sprinklery zajišťují ochranu fasády. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-schodiste

Obr.: Kromě centrálního schodiště a výtahu v atriu z OSB desek se zde nacházejí dvě venkovní schodištní věže s ocelovou konstrukcí. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

Vstřícnost vůči životnímu prostředí

V nové budově byly použity ekologicky šetrné technologie s cílem zajistit udržitelnost. Díky komponentům používaným u pasivních domů s vysokými hodnotami izolace splňuje budova standardy nízkoenergetických domů. Je vytápěna lokálním teplem ze závodu v St. Johannu a chlazena podzemní vodou. Materiály použité pro stavbu jsou 100% recyklovatelné a samy jsou rovněž z recyklovatelných materiálů.

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-stavba

Obr.: Z průběhu realizace stavby. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-stavba2

Obr.: Z průběhu realizace stavby. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

drevostavba-jako-administrativni-budova-egger-rakousko-stavba3

Obr.: Z průběhu realizace stavby. Foto: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

Centrála firmy EGGER, St. Johann, Rakousko

Investor: FRITZ EGGER GmbH & Co. OG, Rakousko, www.egger.com
Architekti: architekturWERKSTATT Bruno Moser, Breitenbach
Interiéroví designéři: SCHWEBIUS GESTALTUNG Michael Schwebius, Prien am Chiemsee; Johanna Egger Innenarchitektur, Mnichov (DE)

Termín realizace: březen 2014 až březen 2015
Fotografie: Christian Vorhofer, Thomas Plattner

KAM DÁL? Prohlédněte si další zajímavé realizace dřevostaveb u nás i ve světě.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop