Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Design

Tisk
Jak konstrukční systém dřevostavby ovlivňuje interiér?

Jak konstrukční systém dřevostavby ovlivňuje interiér?

Redakce | Středa, 03. únor 2016 |

Dřevostavby jsou stále oblíbenější, i když pro naše krajiny zdaleka zatím ne tak tradiční jako třeba v USA nebo Skandinávii. I čeští stavebníci však u těchto domů začínají oceňovat dřevěnou estetiku a také rychlost výstavby. Pojem dřevostavby je trochu široký, a tak se dnes podíváme, jak se nám různé konstrukční a technologické systémy stavění mohou „propsat“ do interiéru.

 

I dřevostavba se samozřejmě dá potáhnout perlinkou a opatřit omítkou, ale obvykle jsou dřevo i materiály na bázi dřeva ceněny i pro svou estetickou hodnotu. Třeba se v některém interiéru „najdete“ a dle něho se rozhodnete pro ten konkrétní systém stavby domu. Vždyť v tom vnitřním prostoru pak strávíte podstatnou část života.

Sruby

U staveb z kuláčů dřeva nikdo nebude mít pochybnost, že se jedná o čistokrevnou dřevostavbu. Do interiéru se její konstrukce promítá stejně jako do exteriéru a tvoří specifický a u někoho velmi oblíbený vzhled tradičních staveb. Prostředí uvnitř domu je vpravdě ovlivněné tímto přírodním materiálem a je z hlediska kvality vzduchu dokonalé, velmi příjemné a zdravé.

srubupeteho.cz

 

Roubenky

Alternativa k předchozím srubům, kde jsou kuláče seříznuté o oblinu do pravoúhlých tvarů. Také jsou spojované v rozích přeplátováním a trámy jsou sesazené na sraz nebo na pero a drážku. Tento typ staveb je skoro jediný, který má u nás historický předobraz, zvláště v podhorských oblastech s vymazávanými mezerami. V interiéru vypadá stejně jako v exteriéru.

int1

 

Stavby z panelů masivního dřeva

Montované domy vyráběné v továrně a seskládané na místě stavby jako stavebnice. Používá se dřevo ve formě latí slepené lepidlem a přesně nařezané na rozměry zdí budoucího domu. V interiéru i exteriéru vypadá krásně, moderně a přece přirozeně. Dřevo zde svými silicemi také působí na ovzduší interiéru, nejde však už o čisté dřevo, materiál už obsahuje určitý podíl lepidla.

masivní dřevěné panely

 

Stavby z vrstev lamel masivního dřeva (CLT panely)

Jednotlivé vrstvy jehličnatého dřeva o tloušťce v řádu centimetrů jsou k sobě otočeny o devadesát stupňů a lepeny k sobě. Systém se používá i jako konstrukční i jako estetický prvek interiéru. Moc pěkné stavby z tohoto materiálu si rychle získávají své příznivce.

CLT panely - Novatop

 

Dřevěné stavby z panelů na vnitřní straně obložené překližkou

Skladba montovaných panelů může být velice různá, dle výrobce. Do interiéru nechává působit svou vnitřní vrstvu ve formě překližek, slepovaných tenkých (milimetrových) vrstev dřeva, vždy kolmo na sebe. Vypadá pěkně, ocení jej hlavně příznivci alternativnějšího designu. Je to přírodní materiál, ale také již s větším množstvím přidaného lepidla.

www.p-a.co.nz

 

Dřevěné stavby z panelů na vnitřní straně obložené OSB deskami

Konstrukce stejně jako u předešlého různá, vnitřní povrchu domu tvoří poslední vrstva - OSB desky – třísky dřeva slisované a slepené lepidlem. Je to levnější varianta než překližka. Má menší poměr dřeva na úkor lepidla. Estetická hodnota OSB desek je mezi lidmi už trochu méně oceňovaná, ale také si najde své fanoušky. V nedávné době byla i v českých zemích poměrně oblíbená. Bohužel z ní již nemám pocit, že by šlo o příznivě působící přírodní materiál. 

cerna-architektura.cz

 

Systém dřevostaveb, ať už s nosnými masivními hranoly s přidanou izolací či prefabrikovanými stěnami ze slisovaných a slepených komponentů se do interiéru také nemusí pravdivě projevovat. Může být opatřen i klasickou omítkou, můžete tak nahradit či doplnit interiér z překližek či OSB desek. Pak už v interiéru dřevo dominantou nebude, ale stále budete bydlet v dřevostavbě.

Text: Ing. Bc. Dana Doleželová, aurorka je interérová designérka

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?