Obývací pokoj: <small>7 ingrediencí pro spokojený domov</small>

Obývací pokoj: 7 ingrediencí pro spokojený domov

Redakce | Úterý, 04. červen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Obývací pokoj je většinou největší místností v domě a také prostorem pro setkávání. Jedná se o aktivní místo, kam zveme návštěvy „na skleničku“, radostně trháme balicí papír z dárků pod vánočním stromkem, vášnivě probíráme politickou situaci nebo první pětku dětí ze školy. Sledujeme napínavý seriál nebo prožíváme krásné chvíle s knihou zachumlaní do hřejivé deky. Záleží jen na nás, co zde chceme zažít…

1. Posaďte se prosím!

Pohovka je nejdůležitějším zařizovacím prvkem, na kterém stojí celý tento pokoj. Její umístění v prostoru může ovlivnit vztahy s osobami – buď se můžete skvěle bavit a vyměňovat si názory, nebo naopak cítit v místnosti napětí a vytvářet prostředí, kde vás návštěva brzy opustí. Důležité je, aby sedící seděli k sobě tváří v tvář a uzavírali tak pomyslný kruh. Nemějte pro sezení vždy pouze jeden kus nábytku. Vhodná jsou variabilní místa k sezení, například křesla, taburety nebo vaky, které jsou přenosné. Každý z nás si může určit preferované místo a najít tak vlastní identitu. Kolem každého kusu nábytku by měl zůstat prostor přibližně 80 centimetrů tak, aby se například křeslo či stolek daly pohodlně obejít.

Jak vhodně umístit sedací nábytek?

 • Všichni sedící vidí na dveře,
 • výhled má směřovat do zeleně nebo na krb, určitě ne na televizi!,
 • sezení by nemělo být v řadě,
 • dveře a okna v zádech vyvolávají pocit nejistoty,
 • křesla a sedačka by měly být ideálně rozestavěny kolem středu místnosti.

skola-interieru-obyvaci-pokoj-olga-buskova-oudobte-steny-1

Obr.: Nejlepší rozmístění sedacího nábytku je takové, kdy všichni sedící vidí na dveře a je rozestavěné kolem středu místnosti.

2. Nábytek a doplňky

Snažte se obývací pokoj nezastavit nábytkem a vyvarujme se kousků s ostrými hranami a rohy. Se starožitnostmi zacházejte opatrně, mají v sobě hodně energie z minulosti. Je dobré prověřit jejich historii.

Pokud obývací pokoj sousedí s nepříjemným sousedem, kterému vadí hlučná hudba nebo společenský život ve vašem obývacím pokoji, je vhodným zvukovým izolantem knihovna plná knih. Ale pozor, i knihy je dobré jednou za čas třídit a udělat místo novému!

skola-interieru-obyvaci-pokoj-olga-buskova-kresilko

Konferenční stolek

Pokud máte v sedacím koutu čtvercový nebo obdélníkový koberec, je vhodným doplňkem kulatý nebo oválný konferenční stolek. U stolku bez hran se lidé více domluví a udělají ústupek druhému dříve. Také komunikace u něj plyne „bez hran". Pokud máte prostor malý, zvolte raději variabilní malé stolky než jeden velký dominantní uprostřed místnosti. Pokoj pak nebude působit přeplněně.

Jídelní stůl

Někdy je součástí obývacího pokoje i jídelní stůl, který symbolizuje rodinu. Pevný stůl je pevným základem rodiny, naše rodina tak není „rozviklaná". Zaměřte se na střed stolu – květina nebo mísa s ovocem přiláká vaše oči a celý prostor na vás bude působit čerstvě.

Chcete-li podpořit mužskou a ženskou energii, muž usedne v čele a po jeho levici pak žena a dcery podle věku. Po pravé straně sedí synové podle stáří, nejstarší nejblíže otci. Důležité je opět pravidlo, aby všechny osoby viděly na dveře.

skola-interieru-obyvaci-pokoj-olga-buskova-jidelni-stul

Obr.: Židle k jídelnímu stolu je vhodná s pevnou zadní stranou. Nejenže máme chráněná záda, ale také kvalita a pohodlnost sezení ovlivňuje, jak se u stolu cítíme.

Vodní prvek

Voda uklidňuje, zejména pokud pomalu bublá – fontána nebo třeba akvárium. Pozor ale na prudce stříkající vodu, která aktivuje prostor. Je třeba zvážit, co váš pokoj opravdu potřebuje.

Sbírka dárků od přátel, rodiny a kamarádů

Promyslete, zda chcete vystavovat skutečně vše, co dostanete. Rozšiřujete tím totiž sbírku „pracholapek". Pokud vás dárky neoslovují, máte další důvod je nevystavovat, jde přece o váš prostor.

Vůně

Člověk vnímá všemi smysly. Co vidí, slyší, ale také cítí. Příjemná vůně a hudba zvyšují návštěvnost této místnosti i její útulnost.

Co je v obývacím pokoji nejdůležitější?

 • Prostor nepřeplňujte nábytkem rozestaveným podél zdí.
 • Hodně se smějte. Smích léčí a současně tak naplníte svůj domov radostí.
 • Nahlížejte na tuto místnost jinýma očima. Když se v obývacím pokoji nebudete cítit dobře, nebudete se zde setkávat ani jako rodina.
 • Snažte se chápat souvislosti, potom pochopíte i spojitosti s vaším životem.
 • Hodně větrejte, bude se vám tak lépe dýchat i ve vztazích.
 • Nezapomeňte, že báječný život začíná doma, takže hlavně obývejte obývák!

3. Ozdobte stěny

Obrazy

Obrazy pomáhají harmonizovat prostředí našeho domova a mohou nám pomoci dosáhnout toho, po čem toužíme. Umístěním vhodného obrazu do interiéru můžeme doplnit potřebný element, barvu nebo cokoli, co prostor pozdvihne.

Domov je taková 3D nástěnka našeho života, proto je dobré si zdi vyzdobit obrazy, fotkami a dekoracemi, které se nám líbí a přitahují nás. Obraz je emoce v rámu. Nejsou vhodné obrazy s rozbouřeným mořem, protože i naše emoce mohou být v takovém prostoru rozbouřené, ani bitevní scény, protože i my můžeme zažívat boj a být na ostří nože. A pokud si na zdi zvolíme depresivní motivy, nesmíme se pak divit, že jsme v obývacím pokoji často sami.

skola-interieru-obyvaci-pokoj-olga-buskova-oudobte-steny-2

Obr.: Obraz, který umístíte na zeď za záda, je vaší oporou. Obraz, který máte před sebou, symbolizuje váš směr – vaši cestu. Zaměřte se tedy na symboly, které si dáváte do interiéru.

Zrcadla

Správné umístění zrcadla má spoustu výhod. Přináší více světla do temnějších míst, dokáže prostor opticky zvětšit, může být zavěšeno tak, abychom v jeho odrazu viděli z určitého místa na dveře a podobně. Zrcadlo vám také může pomoci nasměrovat energii po celém pokoji, pokud má místnost nepravidelný tvar. A nezapomeňte, že vše, co vidíte v zrcadle, je násobeno! Pokud máte čerstvé květiny na stole, díky zrcadlu jich uvidíte více. Pokud máte v pokoji nepořádek, máte současně více nepořádku.


olga-buskova-specialistka-na-harmonicky-prostor
Olga Bušková
interiérová designérka

Dlouhodobě se zabývá učením feng shui a propojuje ho s bytovým designem. Při práci se zaměřuje hlavně na harmonii v prostoru a nastavení energie štěstí. Při navrhování interiéru pomáhá klientům najít barevnost na základě jejich typologie.

 

4. Komu se nelení, tomu se zelení

Rostliny vytvářejí příjemné prostředí i klima obývacího pokoje. Doporučuji tvořit květinové kouty, protože hodně zeleně v jednom bodě prostoru působí velmi svěže a příjemně. Do rohů jsou vhodné vysoké rostliny nebo lampy, protože tak přitáhneme energii i do těchto míst a celkově se budeme cítit lépe. Všechny vyčnívající hrany stěn členité místnosti směřující dovnitř změkčíme a zaoblíme rostlinami. Čerstvá květina na stole vytvoří krásnou atmosféru. Dejte přednost květinám s kulatými či oválnými listy.

skola-interieru-obyvaci-pokoj-olga-buskova-zelen

5. Královna televize - opravdu ji chcete?

V některých domácnostech je tento předmět královnou – trůní a vládne celé místnosti. Televizní obrazovka by neměla být středobodem obývacího pokoje. Do důležitého prostoru proti vstupním dveřím umístěte něco, co vás upoutá na první pohled. Mohou to být květiny, hezký výhled z okna nebo zajímavý obraz. Pokud je v této části místnosti televize, může se stát, že budete žít více virtuálním světem a zapomínat si užívat ten svůj. A budete-li často spát v blízkosti televizního přijímače, nedivte se, že jste unavení a nevyspalí.

skola-interieru-obyvaci-pokoj-olga-buskova-tv

6. Budiž světlo

Obývací pokoj je pokoj akční, proto by také jeho osvětlení mělo být aktivní. Výhodou jsou velká okna, která do místnosti pouštějí dostatek denního světla. Ideální je zvolit různé druhy osvětlení. Jedno centrální svítidlo (nemělo by být silné, může zatěžovat už unavené oči) je vhodné doplnit intimními náladovými světly jako lampy, lampičky nebo svíčky, které prostor zútulní a přinesou příjemnou odpočinkovou atmosféru. Tmavé kouty se tak prosvětlí.

skola-interieru-obyvaci-pokoj-olga-buskova-osvetleni

7. Teplo domova

Milujete oheň? Pak si do dřevostavby pořiďte krb. Zapálený krb dokáže skutečně vytvořit teplo domova, a to obrazně i doslova. Kam s ním? Není vhodný do středu místnosti, protože pak komín táhne energii vzhůru (a má větší spotřebu). Lidé s vysokým tlakem pak mohou mít problémy. Nejvhodnější místo pro krb je v jižní části obývacího pokoje.

Škola interiéru

Aktivní obývák = barevnost, pestrost, méně nábytku, otevřenost, vzdušnost a hodně světla

Rodinně-relaxační obývák = útulno, těžší nábytek, měkké sedací prvky, příjemné textilní potahy, splývavé těžší závěsy, matné barvy, křeslo ušák, knihovna se spoustou literatury

Kameny, těžký a bytelný nábytek, koberce = stabilita, zklidnění, uzemnění

Lesklé a hladké plochy = aktivita, zrychlující energie

Text: Olga Bušková, autorka je interiérová designérka
Foto: autorka, Dreamstime.com

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop