Tisk
Pasivní rodinný dům se zelenou střechou – přímo uprostřed pražského sídliště

Pasivní rodinný dům se zelenou střechou – přímo uprostřed pražského sídliště

Redakce | Pondělí, 14. srpen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Uprostřed pražského sídliště ve vnitrobloku stojí pasivní rodinný dům, jehož zelená střecha čistí odpadní vodu. Kořenová čistička na střeše domu dokáže ušetřit až polovinu nákladů za vodu.

 pasivní dům se zelenou střechou interiérV husté zástavbě pražských činžáků byste rodinný domek se zahrádkou asi nečekali. Přesto se v jednom z letňanských vnitrobloků jeden takový nachází. Zelenou zahrádku má místo střechy. Střecha pasivního domu plní hned několik funkcí. „Díky bakteriím v substrátu nám střecha pomáhá čistit odpadní vodu, která se pak vrací do domácnosti pro potřeby splachování a zalévání. Kořenová čistička nám tak ročně ušetří až 50 % vody," tvrdí majitel domu, Michal Šperling. Střešní porost navíc tepelně stabilizuje prostředí vnitrobloku a chrání střechu domu před UV zářením.

Tento pasivní rodinný dům nyní soutěží o prestižní ekologické ocenění E.ON Energy Globe.

pasivní dům uprostřed PrahyDřevem obložený pasivní důmje unikátní také systémem vytápění, který kombinuje zemní výměník, fotovoltaiku a akumulaci energie. „Díky zemnímu výměníku se k nám v zimě dostává teplý a v létě naopak chladnější vzduch," potvrzuje Šperling. „Teplý vzduch vstupující do domu pak využíváme třeba k sušení prádla." Zemní výměník spolu s fotovoltaikou šetří energii na vytápění. Energeticky dosahuje stavba třídy A, do níž jsou řazeny domy s vůbec nejnižší náročností.


Projekty soutěže E.ON Energy Globe teď soutěží o sympatie diváků. „O vítězném projektu v kategorii Stavba rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu je přitom možnost vyhrát vůz NOVÁ ŠKODA Citigo G-TEC na rok zdarma," říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou unikátních projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září.


Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop