Dana Jakoubková | Úterý, 22. únor 2022 |
Dřevostavba v podobě jednopodlažního bungalovu je u nás v posledních letech stále oblíbenějším typem bydlení. Přestože se jedná o stavbu náročnější na velikost pozemku, má mnoho výhod. Její skvělé dispozice ocení především starší lidé, nebo naopak mladé rodiny s malými dětmi. A co že to vlastně ten bungalov je? Jak se k nám dostal a čemu vděčí za to, že se právě v České republice těší mezi dřevostavbami takové oblibě?
Bungalov je...
Bungalov je přízemní dům s původem v britských koloniích, konkrétně v těch bengálských. Právě tam si britští úředníci začali stavět jednoduché dřevěné stavby se střechou z palmového listí. Samotné slovo bungalov pochází z hindštiny a v překladu znamená „dům bengálského stylu." Bungalov obvykle obsahoval dvě až čtyři místnosti kolem centrální chodby, kuchyně byla často samostatná a vstupovalo se do ní ze zadní kryté verandy, kde se nacházela také spíž nebo koupelna.
Kromě výjimečných případů měl bungalov vždy krytou vstupní verandu s masivními nosnými sloupy a často i přidružené kryté verandy opatřené nábytkem na zbývajících stranách. Bylo to dáno teplými klimatickými podmínkami oblastí, kde se nejčastěji tyto domy stavěly, a obyvatelé trávili na verandách významnou část dne, často na nich i spali.
Přízemní bungalov, či vícepodlažní dřevostavba?
Řešíte právě, do jakého konkrétního projektu dřevostavby se na svém pozemku pustíte? Nemůžete se rozhodnout, jestli vybrat vícepodlažní dřevostavbu na klíč, nebo raději zvolit z nabídky bungalovů? Svou roli při tomto výběru bude hrát několik hlavních faktorů, počínaje vaší rodinnou situací a konče specifiky pozemku. Bungalov může na první pohled působit jako poměrně nudná stavba. Avšak i tento typ dřevostavby nabízí pro architekty nemalé vyžití.
Kromě klasického bungalovu si můžeme nechat postavit moderní rodinný dům ve funkcionalistickém stylu, a stejně tak dobře tradiční bungalov, který jako by přímo vypadl z filmu o americkém jihu. Pojďme se však podívat na konkrétní vlastnosti bungalovu, a hlavně na jeho nejdůležitější pro a proti. Zjistíme, co z něj dělá tak oblíbený dům a zda se jedná opravdu o tu správnou dřevostavbu právě pro vás.
TIP NA ČLÁNEK: Postavit bungalov, nebo patrovou dřevostavbu? Známe pro a proti
Výhody bungalovu jako rodinného domu
- Největší výhodou bungalovu je jeho bezbariérovost. Hodí se tedy zvlášť pro starší pár nebo naopak rodinu s malými dětmi, které se mohou na schodech ve vícepatrovém domě snadno zranit. Bungalov je skvělou volbou i pro osoby s jakýmkoliv pohybovým omezením. Pro kompletní bezbariérovost bude ale bungalov jako dřevostavba na klíč vyžadovat dodatečné úpravy projektu.
- Bungalov nabízí v určitých směrech opravdu velkou volnost. Například při výběru střechy záleží na vašem estetickém vkusu a omezit vás mohou především místní nařízení, pokud se dané lokality týkají.
- Menší bungalov může sloužit jako celkem levné a úsporné řešení rekreačního bydlení. Větší stavba může zase sloužit jako plnohodnotný rodinný dům.
- Každá místnost bungalovu je většinou přímo propojena se zahradou.
- Neodmyslitelnou součástí bungalovu je krytá terasa.
- Stavba bungalovu bývá technicky jednodušší a tím rychleji se můžete nastěhovat.
Nevýhody bungalovu
- I relativně malý bungalov s dostatkem místa okolo domu vyžaduje větší pozemek.
- Kvůli jednopodlažní dispozici má bungalov větší zastavěnou plochu a tím pádem také větší a dražší základovou desku.
- Podobně i střecha, zvláště v případě středních a velkých bungalovů, pokrývá výrazně větší plochu.
- V bungalovu počítejte s menším prostorem v jednotlivých pokojích.
- Někteří lidé mohou mít v bungalovu nedostatečný pocit soukromí.
Příjemné bydlení v bungalovu vyžaduje správný výběr pozemku
Nejdůležitější součástí bungalovu je pozemek, na kterém hodláte svou přízemní dřevostavbu realizovat. Ideální pozemek pro umístění bungalovu je rovina. Z technického hlediska mu však nevadí ani svah s mírným sklonem. V takovém případě je však důležité postavit dům tak, aby do něj pronikal dostatek denního světla. Pokud je jasné, že do dřevostavby denní světlo pronikne jen s obtížemi, můžeme mu například pomoci světlovodem. Pozemek musí být v první řadě dostatečně velký, protože i malý bungalov je prostorově náročnější. Myslete na to, aby vám po postavení bungalovu zůstal dostatek místa pro zahradu, protože bez ní je život v sebekrásnějším domě poloviční.
TIP NA ČLÁNEK: Jak a podle čeho vybrat vhodný pozemek pro dřevostavbu
Bungalov na klíč do dvou milionů?
Je možné sehnat bungalov na klíč do dvou a půl milionu korun? S touto otázkou se setkáváme poměrně často. Jednoduchá odpověď je ano. Ta složitější je podobná jako u kterékoliv jiné dřevostavby na klíč. Ceníkovou cenu projektu bungalovu na klíč do dvou a půl milionu určitě najdete docela bez problémů. Musíte však počítat s tím, že v této ceně není základová deska. K tomu si připočítejte nezbytné posudky a měření, stejně jako přípojky, jímky, cesty, ploty... Zkrátka a dobře sehnat kvalitní bungalov na klíč do dvou a půl milionu se vším všudy je v podstatě nemožné.
Na druhou stranu je potřeba zvážit, že se jedná o rodinný dům, který většina z nás kupuje jen jednou za život. Investice do něčeho takto velkého se rozhodně nevyplatí uspěchat a je lepší počkat si rok či dva a našetřit více peněz, než se snažit za každou cenu ušetřit pár set tisíc a za několik let zjistit, že nám vlastně tento druh dřevostavby vůbec nevyhovuje.
TIP NA ČLÁNEK: 2,5 milionu na dům, je to hodně nebo málo?
Foto: Martin Zeman
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…