Zajímavé realizace dřevostaveb

Dřevostavby pro malý pozemek II.

Dřevostavby pro malý pozemek II.

Jiří Kuthan | Čtvrtek, 27. červen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Jak jsme zjistili již z předchozího dílu o dřevostavbách pro malý pozemek, často je výběr ideálního pozemku pro naši novou dřevostavbu časově náročný a velký pozemek finančně nákladný. Řešením tedy může být stavba dřevostavby na malém, někdy až extrémně malém, pozemku s ne příliš ideálními proporcemi nebo v proluce stávající zástavby.

V prvním dílu Dřevostavby pro malý pozemek I. jsme vám ukázali realizace dřevostaveb na malých pozemcích na příkladech z Japonska, České republiky a Kanady. Dnes se podíváme na dvě české a jednu extrémně malou dřevostavbu z Japonska, která je postavena na necelých 30 m2!


mjölk architekti, Praha-západ - Dům v dřevěném kožichu

Když si mladý pár zakoupil prudce svažitou parcelu se stávajícím objektem chaty, bylo jeho prvním impulsem umístit dřevostavbu na úplný vršek, daleko od silnice a částečně ho zapustit do země. Vzhledem k ochrannému pásmu lesa ale od tohoto záměru museli ustoupit.

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-drevena-fasada-dum-ve-svahu-exterier-zahrada

Nakonec tak vznikl koncept úplně jiný – dům dotváří přerušenou uliční čáru a od silnice ho dělí trojice stávajících ovocných stromů. Chata tak do dnešního dne stále stojí a díky ní mohla rodina stavebníka utéct z ruchu velkoměsta a přečkat na pozemku výstavbu nové dřevostavby. Budoucí konverzí chaty vznikne altán, který mezi sebou a dřevostavbou vymezí prostor chráněného dvorku.

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-drevena-fasada-dum-ve-svahu-exterier-zahrada-stromy

Zbytek svahu je zatím divokou zahradou, která v budoucích letech čeká na kultivaci. Přestože tedy parcela jako taková není malá, dům je vtěsnán na skutečně minimálním prostoru, omezen ze dvou stran sousedními pozemky a ze strany třetí objektem chaty.

Hmota domu je v zásadě hranol, na severní fasádě promodelovaný objemem schodiště, vedoucího až na střechu a zakončeného pobytovou terasou. Jižní fasáda orientovaná do dvora je prosklená velkými dveřmi, které umožňují propojení interiéru s terasou.

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-drevena-fasada-dum-ve-svahu-exterier-schodiste

Rodinný dům má přírodní charakter, pro vnější povrchy jsou použity jen čisté materiály jako modřínový obklad, čiré sklo a částečně ozeleněná střecha. V prvním podlaží je umístěn vstup, technická místnost, koupelna a hlavní obytná zóna, odkud je možné vystoupat o podlaží výš, kde je v současné době jeden velký prostor ložnice a ateliérové pracovny, v budoucnu předělitelný pro vytvoření dětských pokojů a koupelny.

Konstrukčně je stavba řešena jako sloupková dřevostavba zavětrovaná deskami OSB s fošnovými kazetovými stropy.

Foto: Martin Zeman


Mizuishi Architect Atelier, Horinouchi, Japonsko - Dům na břehu řeky

Tohle je skutečný extrém – dům postavený na neuvěřitelné ploše necelých 30 m2, který příkladně ukazuje, jak málo místa pro novou výstavbu ještě v Tokiu a jeho aglomeracích zbývá. Manželský pár s malou dcerkou byl ale šťastný i za minimální parcelu se špatnými proporcemi nepravidelného trojúhelníku svíraného řekou a silnicí.

moderni-drevostavba-pro-extremne-maly-pozemek-exterier-japonsko-pozemek

Architekt Kota Mizuishi pak zadání pojal jako výzvu a na polovině pozemku navrhl skutečně minimalistickou třípodlažní rodinnou dřevostavbu. Aby prostory nepůsobily stísněně, bylo nutné je jak horizontálně, tak vertikálně propojit a udělat z celého domu defakto jeden společný prostor.

moderni-drevostavba-pro-extremne-maly-pozemek-exterier-japonsko-pohled-z-ilice

moderni-drevostavba-pro-extremne-maly-pozemek-exterier-japonsko-pohled-od-reky

Ve vstupním podlaží se poněkud netradičně nachází ložnice rodičů, oddělená od vstupních dveří a chodby pouze lehkým závěsem. Kuchyně s jídelnou a obývací pokoj jsou umístěny ve druhém nadzemním podlaží, kde se nachází i pokoj pro hosty, z něhož vede žebřík do podkrovní dětské herny. Ta by měla později sloužit dceři investorů i na spaní, pokoj pro hosty je pak možné přebudovat na studovnu.

moderni-drevostavba-pro-extremne-maly-pozemek-interier-prizemi-vstup-loznice-japonsko

moderni-drevostavba-pro-extremne-maly-pozemek-interier-prizemi-vstup-loznice-schodiste-japonsko

Z našeho hlediska je trochu nepochopitelný totálně minimalistický styl veškerého zařízení, například dlouhé dřevěné lavice v obýváku, které suplují pohovku a slouží jako úložný prostor pro papírové boxy.

moderni-drevostavba-pro-extremne-maly-pozemek-interier-patro-obyvaci-pokoj-japonsko

moderni-drevostavba-pro-extremne-maly-pozemek-interier-kuchyne-japonsko

Konstrukční systém tvoří sloupková dřevostavba, zastřešená nízkou střechou z galvanizované oceli, obložená ve spodní části deskovým materiálem na bázi dřeva, v části horní stejným galvanizovaným ocelovým plechem jako je střešní krytina. Interiér je vyvedený v bílých tónech s březovou podlahou a nábytkem z překližky.

Foto: Hiroshi Tanigawa


NEW WORK, Brno - Rodinný dům Pulec II

Novostavba rodinného domu stojí ve velmi úzké uličce hustě zastavěné brněnské čtvrti Řečkovice na pozemku o rozloze 240 m2. Její pojetí vychází ze staršího konceptu, který architekt Svatopluk Sládeček navrhl a zrealizoval již v letech 2000-2003 ve Zlíně.

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-plechova-fasada-pohled-z-ulice-vstup

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-plechova-fasada-vstup

I tehdy šlo o pokus efektivně zkoncentrovat velmi malé bydlení a návrh byl zamýšlen jako opakovatelný, o to spíš, když se jeho první realizaci nepodařilo z finančních důvodů pečlivě a důsledně dokončit.

Nová stavba se od původní odlišuje orientací ke světovým stranám, řešením fasád, celkovými rozměry a také materiálem nosné konstrukce. Základem koncepce je oválný půdorys, který upravuje objem domu na nezbytné minimum tak, že dopřává příjemnou dimenzi hlavnímu obytnému prostoru a přitom odřezává přebytečné rohy.

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-plechova-fasada-pohled-ze-zahrady-drevena-terasa

Ze severovýchodní strany je umístěno křivočaré schodiště, v jehož středu se v obou podlažích nachází koupelna. Vstup do objektu z ulice je veden přes předsazené zádveří do přízemí, kde se nachází kuchyně s jídelnou, obývací pokoj, pracovna, WC a sklad zahradních potřeb přístupný z venku.

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-interier-schodiste

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-interier-kuchyne

Hlavní prosklená plocha je obrácena k jihozápadu, na výhled do údolí. Možnost pohybu a nastavení této plochy, stejně jako balkon v hlavní ložnici v patře, odlišuje návrh od původního řešení. Ve druhém nadzemním podlaží se nachází koupelna s WC, chodba, ložnice a dva dětské pokoje.

moderni-drevostavba-pro-maly-pozemek-plechova-fasada-drevena-terasa

Konstrukční systém přízemní části do ulice je vyzděn z plynosilikátového zdiva, veškeré ostatní konstrukce jsou řešeny jako hrázděná dřevostavba. Dům je opláštěn profilovaným plechem černé barvy.

Foto: Lubomír Fuxa

 

Připravila Dagmar Šimonová

DaS 3-2012
Jiří Kuthan

Baví mě vše kolem počítačů a internetu. Od tvorby webů jsem se přesunul k tvorbě obsahu a momentálně pronikám do tajů dřevostaveb, abych věděl, jakou si pro sebe postavit. Pokud právě neladím obsah tohoto webu, utíkám do přírody, kde dobíjím energii při pozorování ptáků.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner
gotop